Rosja chce podbijać Księżyc. Najpierw testy, misja załogowa „najpóźniej w 2029 roku”

Najpierw planowana jest misja bezzałogowa (fot. en.federalspace.ru)

Pierwsza rosyjska załogowa wyprawa na Księżyc odbędzie się nie później niż w 2029 roku - zapowiedział dyrektor najważniejszego przedsiębiorstwa przemysłu kosmicznego w Rosji RKK Energia Władimir Sołncew.

NASA testuje latający spodek. Ma być przyszłością misji na Marsa

Amerykańska Agencja Kosmiczna ma w czwartek testować statek kosmiczny w kształcie latającego spodka. W przyszłości ma on mieć kluczowe znaczenie w...

zobacz więcej

Zaprojektowaniem i produkcją statku kosmicznego, który wyląduje na Srebrnym Globie, zajmie się dawne biuro konstruktorskie im. Siergieja Korolowa, znane obecnie jako Korporacja Rakietowo-Kosmiczna „Energia”.

Najpierw próby

Lądowanie Rosjan na Księżycu miałoby być poprzedzone serią lotów eksperymentalnych. Zostaną one zapoczątkowane w 2021 r. – zaznaczył Sołncew.

Przewiduje się m.in. rejsy do znajdującej się na orbicie okołoziemskiej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ang. International Space Station). Składa się ona obecnie z 15 głównych modułów i umożliwia jednoczesne przebywanie sześciu członków załogi. Pierwsze moduły zostały wyniesione na orbitę i połączone ze sobą w 1998 roku.

W 2025 roku rosyjski statek kosmiczny zostanie wysłany na Księżyc. W rejsie tym nie będzie uczestniczyć załoga. Chodzi o stworzenie infrastruktury dla późniejszego lądowania załogi.

Rosyjski statek spłonął w atmosferze. Miał lecieć na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Uszkodzony statek kosmiczny Progress, który od tygodnia krążył nad Ziemią, spalił się w atmosferze. Jego szczątki mogły spaść do oceanu.

zobacz więcej

Międzynarodowa współpraca

Jak podkreślił dyrektor RKK Energia, rosyjskie plany „podboju” Księżyca są ściśle powiązane z programem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), która ujawniła przed tygodniem zamiar budowy „międzynarodowego miasteczka badawczego na Księżycu”. Przy konstrukcji bazy będą użyte roboty.

Współpraca Europejskiej Agencji Kosmicznej z Rosją odbywa się w ramach tzw. wspólnej przestrzeni gospodarczej między Rosją a UE. Obecnie koncentruje się ona wokół rosyjskiego projektu „Łuna 2027” (Księżyc 2027) – przypomina agencja AFP.

Projekt ten będzie realizowany od 2020 r. Chodzi o wysłanie na Księżyc bezzałogowego, sterowanego z Ziemi pojazdu, tzw. łunochodu, do przeprowadzenia badań skał i gruntu w podbiegunowych częściach Księżyca. Z danych uzyskanych w 2012 r. dzięki sondzie Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) wynikało, że znajduje się tam zamarznięta woda.

źródło:

Zobacz więcej