W Tomaszowie Lubelskim powstała największa elektrownia słoneczna w Polsce

Farma składa się z ponad 5 tysięcy modułów fotowoltaicznych (fot. materiały prasowe)

Jeszcze niedawno w tym zakątku Tomaszowa Lubelskiego było wysypisko śmieci. Obecnie znajduje się tam największa farma fotowoltaiczna w Polsce. Zostanie otworzona w środę po trzech miesiącach budowy. Ma moc 1,32 MW.

Eksperci na Eco Energy Summit: szczyt klimatyczny w Paryżu może uderzyć w polski przemysł

Bezpieczeństwo energetyczne, unijna polityka klimatyczna, uwalnianie cen energii – to tylko niektóre z tematów Kongresu Eco Energy Summit 2015...

zobacz więcej

Inwestycja obejmuje obszar prawie 3,5 ha. Na farmie znajduje się 5280 polikrystalicznych modułów fotowoltaicznych o mocy 250 Wp każdy. Została zaprojektowana bardzo dokładnie – nowoczesna konstrukcja sprawia, że moduły są odporne na ruchy podłoża i silne porywy wiatru. Wzmocnienie gruntu wymagało wysypania ziemi z 1200 wywrotek.

Powody do dumy

– Projekt od samego początku nie był tradycyjnym projektem budowy farmy fotowoltaicznej. Musieliśmy zastosować specjalne konstrukcje, których jakość i wytrzymałość będzie na najwyższym poziomie. To samo tyczyło się zastosowanych paneli fotowoltaicznych – tłumaczył w rozmowie z „Dziennikiem Wschodnim” Piotr Struk, właściciel Solar Park Zamość, firmy, która zrealizowała inwestycję. – Mamy z czego być dumni.

Projekt został dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. W tomaszowskim ratuszu spodziewają się, że już wkrótce inwestycja przyniesie spore korzyści finansowe.

Ograniczenie szkodliwych emisji

Największą korzyścią będą jednak nie niższe rachunki za prąd, ale korzystanie z odnawialnego źródła energii, które powoduje ograniczenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery.

źródło:
Zobacz więcej