Abonament o połowę niższy, ale ściągany w rachunkach. PiS zdradza szczegóły nowej ustawy medialnej

Prawo i Sprawiedliwość przygotowuje nową ustawę medialną (fot. TVP/Ireneusz Sobieszczuk)

Prawo i Sprawiedliwość przygotowuje nową ustawę medialną. Spółki Skarbu Państwa mają być zastąpione samodzielnymi jednostkami – zapowiedział na antenie Polskiego Radia PiK Krzysztof Czabański, który najprawdopodobniej obejmie mandat poselski PiS w okręgu toruńsko-włocławskim.

TVP ruszyła ze Strefą Widza. Płacisz abonament, masz przywileje

Nowe odcinki ulubionego serialu zanim pojawi się na antenie, kultowe produkcje sprzed kilku, a nawet kilkudziesięciu lat raz wybitne polskie filmy...

zobacz więcej

Według nowej ustawy media nie będą, tak jak do tej pory, spółkami prawa handlowego. Dzięki temu, jak tłumaczył Krzysztof Czabański, nie będą zmuszone do zarabiania pieniędzy, co działa na szkodę programu. – Chcemy, żeby media publiczne zajmowały się tylko i wyłącznie realizacją misji określonej w ustawie – powiedział. Dodał, że PiS zamierza zostawić struktury mediów publicznych, tzn. samodzielne rozgłośnie Polskiego Radia i TVP.

PiS chce powołać nowe kadry

Krzysztof Czabański stwierdził też, że Prawo i Sprawiedliwość zamierza powołać nowe kadry zarządzające mediami publicznymi. – Formuła wymiany szefostwa mediów jeszcze nie jest ustalona – dodał. Zaznaczył, że PiS opracował już natomiast sposób finansowania mediów. – Z abonamentu, który będzie o połowę mniejszy niż w tej chwili, za to będzie powszechnie ściągalny, albo w rachunkach za energię, albo przy PIT-cie – powiedział Czabański. Dodał, że tym, którzy nie płacili do tej pory, zostanie udzielona abolicja.

Krzysztof Czabański dodał, że Prawo i Sprawiedliwość nie zamierza zwlekać z wprowadzeniem nowej ustawy medialnej. Jego zdaniem ma być ona gotowa na początku roku. Cały proces przekształceń medialnych może zakończyć się do końca 2016 roku.

Krzysztof Czabański najprawdopodobniej zdobył mandat PiS w okręgu toruńsko-włocławskim z drugim wynikiem na liście. PKW nie podała jeszcze oficjalnych wyników wyborów. Mają być znane w poniedziałek wieczorem, zaś rozkład mandatów mamy poznać we wtorek.

źródło:
Zobacz więcej