RAPORT

Pogarda

Dlaczego PO przegrała? Exit poll: 10,9 proc. ich wyborców sprzed czterech lat zagłosowało na PiS

Najnowsze

Popularne

Aż 10,9 proc. wyborców Platformy Obywatelskiej sprzed czterech lat zagłosowało teraz na Prawo i Sprawiedliwość. Z kolei tylko 1,2 proc. głosujących w 2011 roku na PiS tym razem przeniosło swój głos na PO – wynika z danych exit poll dla TVP dotyczących przepływów wyborców. Zjednoczona Lewica straciła z kolei niespełna 18 proc. głosów na rzecz PiS i PO.

Late poll: PiS zwycięzcą wyborów, jeszcze cztery partie w Sejmie

– Nie będzie żadnej zemsty, żadnego osobistego odgrywania się – zapewnił prezes PiS Jarosław Kaczyński.

zobacz więcej

Dane exit poll pokazują to, o czym polityczni analitycy mówili od dawna: Prawo i Sprawiedliwość ma najbardziej żelazny elektorat. Aż 89,7 proc. wyborców, którzy głosowali na partię Jarosława Kaczyńskiego w wyborach parlamentarnych w 2011 roku, zrobiło to i tym razem. Dla porównania preferencji nie zmieniło tylko 51,9 proc. wyborców PO, 61,4 proc. wyborców SLD, czy 57,4 proc. wyborców PSL.

Przepływy z PiS

Komu zaufała reszta wyborców PiS sprzed czterech lat? 4,3 proc. ich głosów zyskał teraz Paweł Kukiz i jego partia Kukiz'15. 1,7 proc. dostała partia KORWiN, 1,2 proc. wybrało PO, a 1 proc. PSL.

Dużo większy przepływ nastąpił wśród wyborców PO. Aż 13,3 proc. głosujących w 2011 roku na partię Ewy Kopacz tym razem poparło .Nowoczesną Ryszarda Petru. 10,9 proc. osób przeszło do PiS, 6,4 proc. zagłosowało na ugrupowanie Pawła Kukiza, a 6,3 proc. na Zjednoczoną Lewicę.

Co z lewicą?

Sporo głosów straciła też Zjednoczona Lewica. 9,4 proc. wyborców SLD z 2011 roku poparło PO, 7,8 proc. zagłosowało na PiS, 5,5 proc. na Razem, 5,4 na Kukiza, a 4,2 proc. na PSL i 4,1 proc. na .Nowoczesną. W ZL był też Ruch Janusza Palikota. Jak głosowali jego wyborcy sprzed czterech lat? Aż 25,2 proc. jego sympatyków poparło partię Kukiz'15. 15,7 proc. przeniosło głosy na partię KORWiN, 12,9 proc. na Razem, a 12,1 proc. na Petru.

Beata Szydło: zwyciężyliśmy, bo byliśmy konsekwentni w podejmowaniu trudnych decyzji

– Zwyciężyliśmy, bo byliśmy konsekwentni w podejmowaniu trudnych decyzji – powiedziała Beata Szydło. Dodaje, że „poszliśmy drogą, którą wytyczył...

zobacz więcej

Również wyborcy prezydenta Andrzeja Dudy byli wierni partii, z której się on wywodzi. 72,6 proc. jego zwolenników poparło PiS. 3,1 proc. osób przeniosło sympatię na PO. 9,5 proc. było teraz za Kukizem, 5 proc. za partią KORWiN.

Inaczej było z sympatykami Bronisława Komorowskiego. Tylko 54,1 proc. jego wyborców zostało przy PO. 13,3 proc. poparło teraz .Nowoczesną, 10,7 proc. Zjednoczoną Lewicę, 6,9 proc. PSL. 3,5 proc. poparło PiS.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej