RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Hity Queen na deskach teatru. „Widowni trudno będzie usiedzieć”

„Show must go on”, „We Are The Champions” czy „Bohemian Rhapsody” – tego na teatralnej scenie w Polsce jeszcze nie było. Aż 22 przeboje legendarnej grupy Queen zinterpretowali młodzi i utalentowani twórcy. Tak powstała „Rapsodia z Demonem”, muzyczne show Teatru Rampa w Warszawie. – Każdy odnajdzie to, co w muzyce Queen kocha najbardziej – zapewnia Jan Stokłosa, kierownik muzyczny i autor aranżacji. W piątek prapremiera muzycznego show.

Zazdrość w pociągu według Tołstoja

Studium zazdrości i małżeństwa - adaptacja noweli Lwa Tołstoja pt. „Sonata Kreutzerowska” w reżyserii Grzegorza Mrówczyńskiego będzie miała...

zobacz więcej

Pomysł na to widowisko pojawił się już dwa lata temu, gdy podczas koncertu „Broadway Street” w Rampie okazało się, że publiczność wciąż żywiołowo reaguje na przeboje Queen. – Po spontaniczności i reakcjach widzów doszedłem do wniosku, że jest to materiał, który jest bardzo dobrze przyjmowany i nadal rozpoznawalny przez widzów w różnym wieku – podkreśla Jakub Wocial, kierownik sceny muzycznej teatru.

Biorąc pod uwagę upodobania miłośników musicali oraz fanów zespołu zdecydowano, że „Rapsodia z Demonem” będzie teatralno-muzycznym show z fabułą. Główni bohaterowie uwikłani zostają w ryzykowną grę z demonicznym Balamisem. – Dużo się dzieje na przestrzeni snu i jawy, co jest bardzo ciekawe i daje możliwość do kreacji – uważa Kuba Molęda, odtwórca roli Erwina.

Borat zagra Mercury'ego? Żart menedżera zmylił fanów

Filmowy Borat, czyli aktor Sacha Baron Cohen wróci do pracy nad filmem o Freddiem Mercurym – taka wiadomość zelektryzowała fanów legendarnego...

zobacz więcej

Legendarne hity w nowych aranżacjach

Twórcy pytani, czego mogą się spodziewać widzowie, zgodnie podkreślają, że na pewno fantastycznej zabawy. – Usłyszą dobrze znane piosenki zespołu, ale także nieznane, bo udało nam się wykopać kilka perełek, które nie są znane szerszej publiczności, a są warte uwagi – zdradza Jan Stokłosa.

– To jest rockowe show, więc chcieliśmy dać ludziom 100 a nawet 200 procent energii, by nie byli w stanie usiedzieć – przyznaje choreograf Santiago Bello.

Utwory Queen zostały zaadaptowane na potrzeby show, ale wciąż pozostają sporym wyzwaniem dla artystów, którzy będą je wykonywać. – To są trudne partie, a poza tym rzadko schodzę ze sceny, dlatego spektakl jest dla mnie ogromnym wyzwaniem wokalno-aktorskim – zauważa Kuba Molęda. – Każda solówka, każdy dźwięk jest na tyle rozpoznawany, że grzechem byłoby to zmieniać. Możemy się jednak spodziewać łączenia utworów oraz że dwie czy trzy części są dodane – zdradza nam Stokłosa.

#RapsodiaZDemonem opanowała korytarz i nie chce wyjść! #big #poster

Posted by Teatr Rampa on 6 październik 2015


Bogata choreografia i scenografia

Artyści zapewniają, że nie dokonali żadnej profanacji i każdy odnajdzie to, co kocha w muzyce Queen najbardziej. – Scenariusz daje szansę „wejścia” w poszczególne utwory. Dialogi są doskonałym podprowadzeniem dla melodii – podkreśla Wocial. Muzykę uzupełniają taniec i scenografia adekwatna do charakteru utworu. – Dzięki tańczącym i śpiewającym na scenie artystom energia udziela się nam wszystkim, dlatego myślę, że wszyscy widzowie będą się świetnie bawić, śpiewać i tańczyć razem z nami – przekonuje Bello.
Utwory Queen zostały zaadaptowane na potrzeby show, ale jest też kilka niespodzianek (fot. Teatr Rampa)
Utwory Queen zostały zaadaptowane na potrzeby show, ale jest też kilka niespodzianek (fot. Teatr Rampa)

Chcieliśmy dać ludziom 100 a nawet 200 procent energii, by nie byli w stanie usiedzieć.

Grecka przygoda z przebojami grupy ABBA. „Mamma Mia” na deskach Teatru Roma

zobacz więcej

Międzynarodowi twórcy i obsada

Kilkunastoosobowa obsada młodych, utalentowanych wokalistów i tancerzy wyłoniona została z wieloetapowego castingu. W roli głównej zobaczymy znanego wokalistę i aktora musicalowego Kubę Molędę, a towarzyszyć mu będą m.in. Sebastian Machalski, Jakub Wocial, Natalia Piotrowska, Brygida Turowska, Agnieszka Fajlhauer i Dominika Łakomska.

Reżyserii oraz inscenizacji tego przedsięwzięcia podjął się Michel Driesse, holenderski aktor i reżyser tworzący z powodzeniem w Londynie, San Francisco, Singapurze oraz wielu teatrach w Niemczech. Choreografię stworzył Santiago Bello, uznany hiszpański tancerz i choreograf współpracujący z Teatrem Rampa od kilku lat, m.in. przy „MusicaLove” czy „RENT”. Z kolei muzyczne kierownictwo nad projektem objął Jan Stokłosa.Prapremiera muzycznego show odbędzie się już 30 października w Teatrze Rampa w Warszawie.

Erwin z przyjacielem grają w zespole i marzą o zdobywaniu świata (fot. Teatr Rampa)
Erwin z przyjacielem grają w zespole i marzą o zdobywaniu świata (fot. Teatr Rampa)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej