RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

1 nowa wiadomość

Ostatnie godziny kampanii. Politycy walczą o głosy do ostatniej chwili [RELACJA]

Politycy do końca wykorzystują ostatnie godziny kampanii przed wyborami do parlamentu. Dziś o północy rozpocznie się cisza wyborcza. To ostatnia chwila, aby przekonać nieprzekonanych, dlatego polityczny piątek jest pełen kampanijnych podsumowań.

Niektórzy wstali o świcie, inni w ogóle nie poszli spać. Politycy mają ostatnią szansę, by zawalczyć o głosy. Na pewno nie zabraknie mocnych słów i deklaracji.

Zachęcamy do śledzenia naszej relacji!
Nie musisz odswieżać strony.
Relacja live odświeża się automatycznie.
23:16 23.10.2015
– Przed nami jest ten wielki dzień, który może być sukcesem, może być zwycięski – powiedziała wiceprezes PiS Beata Szydło kończąc kampanię wyborczą w swoim okręgu w Chrzanowie (Małopolskie). – Chcemy wybrać Polskę, która daje poczucie godności i szacunku wszystkim obywatelom, która troszczy się o wszystkich - powiedziała. – Nie dajmy się podzielić - apelowała.
22:56 23.10.2015
– Jesteśmy jedyną partią, która nie obiecuje gruszek na wierzbie – powiedział Ryszard Petru na zakończenie kampanii. (...) Jestem przekonany, że idziemy po dobry, dwucyfrowy wynik – podkreślił. – Miejmy świadomość, zamiast agresji, niedomówień, można wybrać normalność, sympatyczne twarze – dodał.
22:51 23.10.2015
– Głosowanie na Zjednoczoną Lewicę to szansa na nowoczesną, świecką Polskę - mówiła w piątek wieczorem na zakończenie kampanii wyborczej liderka Zjednoczonej Lewicy Barbara Nowacka. Według niej nadszedł czas, żeby powiedzieć, że lewica może znowu wygrywać wybory. – I lewica wygra wybory po to, by Polska była krajem sprawiedliwości społecznej – dodała.
Barbara Nowacka zakończyła swoją kampanię wyborczą przed siedzibą OPZZ w Warszawie (fot. PAP/Marcin Bielecki)
22:15 23.10.2015
– My nie możemy ludzi zawieść. Nie możemy ich zostawić samych z fanatyzmem, który nadchodzi. Nie możemy im tego zrobić. Nie stać nas dzisiaj nas ani słabość, ani na odpoczynek. Jesteśmy to winni tym ludziom, którzy wierzą w swój kraj i kochają go. Polakom, którzy swoją ciężką pracą zbudowali jedno z najpiękniejszych, ale i najsilniejszych państw w Europie. I to w tak krótkim czasie – powiedziała Ewa Kopacz.
21:45 23.10.2015
– Nie miałam co prawda chwili odpoczynku, sen był rarytasem, ale też chcę wam powiedzieć, że po spotkaniach z ludźmi tak naładowałam akumulatory, że teraz przeraża mnie ta wolna sobota. Jestem przekonana, że jest tak dużo do zrobienia. Polska, która przez ostatnie lata zyskała tak wiele, może niestety tak szybko to stracić – powiedziała Ewa Kopacz podczas konwencji PO.
21:33 23.10.2015
– Od dwóch lat wiele się wokół nas zmieniło. Słowa „wojna”, „ofiary”, „strzały” na trwałe zagościły w serwisach informacyjnych. Ludzie pytają na kogo głosować, kto zagwarantuje Polsce pokój i bezpieczeństwo. Jak państwo wiedzą, pani Ewa Kopacz, gdy tworzyła rząd rok temu, powiedziała, że są dwie najważniejsze sprawy: „bezpieczeństwo” i „rodzina” – powiedział Tomasz Siemoniak. Szef MON uczestniczy w konwencji PO w Warszawie.
20:25 23.10.2015
– Na Polskę patrzy się dzisiaj z uznaniem i szacunkiem. Wzbudzamy zainteresowanie nie dramatycznymi wydarzeniami jak w przeszłości, ale sukcesami i rosnącym znaczeniem. Zwłaszcza dziś, w przededniu wyborów, świat i Europa przyglądają nam się szczególnie uważnie – mówiła premier Ewa Kopacz w wygłoszonym w piątek wieczorem wystąpieniu.
20:08 23.10.2015
– Wybory są świętem demokracji, dlatego gorąco proszę abyśmy w najbliższą niedzielę wzięli w nich udział, dając tym samym wyraz naszej obywatelskiej postawy – tak prezydent Andrzej Duda w orędziu telewizyjnym zachęcał Polaków do pójścia na wybory 25 października.
20:05 23.10.2015
– W Polsce bezrobocie byłoby dwukrotnie większe, gdyby 3 mln Polaków nie wyjechało na Wyspy. Trzeba doprowadzić do tego, żeby oni wrócili do naszego kraju. Tym bardziej, że niedługo sytuacja demograficzna naszego kraju będzie tragiczna – tak Adam Bielan (Zjednoczona Prawica) wskazywał w „Po przecinku” TVP Info na problemy Polski. – Dlaczego Polacy opuszczali kraj? Bo było im „duszno” za rządów PiS i nie mogli się czuć wolni. Trzeba stworzyć im miejsca pracy – ripostował Grzegorz Napieralski (PO).
19:50 23.10.2015
– Po co my w tej farsie wyborczej bierzemy udział? Dlatego, że kiedyś ten ustrój zbankrutuje. I w tym momencie musimy mieć te 15 procent ludzi, z których każdy powie swoim sześciu, siedmiu sąsiadom, dlaczego tak się stało – powiedział Janusz Korwin-Mikke podczas podsumowania kampanii wyborczej. – Uwierzą. Ludzie nie rozumieją naszego programu, ale czują kiedy polityk mówi szczerze, wierzy w to co mówi. Kobiety zwłaszcza są w tym znakomite – stwierdził polityk.
19:03 23.10.2015
– My mówimy: pierwszym zadaniem polskiego państwa jest bronić bezpieczeństwa polskich obywateli. Druga strona ma do tego stosunek, no powiedzmy sobie, dużo bardziej skomplikowany – powiedział Jarosław Kaczyński. – Oczywiście też o bezpieczeństwie obywateli mówi, ale tak naprawdę spogląda na czynniki zewnętrzne. Patrzy, czy na coś zgadzają się lub nie. Bardzo się z nimi liczy. Z nimi trzeba się liczyć, taka jest dzisiejsza Europa, ale do pewnych granic. Nie może być tak, żeby Polska płaciła za błędy innych, na przykład Niemiec. Żeby Polska płaciła za błędy polityki niekiedy ciągnącej się przez dziesięciolecia, a mającej swoje źródła w kolonializmie. To nie nasze sprawy. Powinniśmy pomóc w ramach solidarności, ale ryzykować z tego powodu polskimi interesami i sposobem życia nie możemy – stwierdził.
18:55 23.10.2015
Brak wydrukowanych treści na niektórych stronach, źle złożone karty, błędnie wydrukowany spis treści, posklejane kartki lub źle odbita czcionka – „Dziennik Łódzki” donosi o wadliwych kartach do głosowania. W gminie Maków pod Skierniewicami 100 kart z jednej tylko komisji zawierało błędy, w gminie Bełchatów – 80.
18:17 23.10.2015
Marszałek Sejmu zaapelowała do Polaków o udział w wyborach. Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała, że 25 października będzie ważnym dniem, w którym „każdy Polak może zadecydować jakiej chce Polski”. Marszałek podkreśliła, że od tego, ilu rodaków pójdzie na wybory, będzie zależał wynik, dlatego warto poświęcić kilka minut dla Polski. – Pokażmy, że jesteśmy nowoczesnymi patriotami i chcemy wziąć odpowiedzialność za to, co będzie się działo w następnych latach – apelowała Kidawa-Błońska.
Małgorzata Kidawa-Błońska (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
17:56 23.10.2015
Byliśmy, jesteśmy, będziemy – powiedział prezes PSL Janusz Piechociński, podsumowując ogólnopolską kampanię wyborczą tej partii. Przemawiając pod pomnikiem Wincentego Witosa w Warszawie lider ludowców zapewnił, że Polskie Stronnictwo Ludowe jest partią samorządową, obywatelską, partią szacunku dla chleba, człowieka i pracy. Zapewnił, że PSL nigdy nie zawiodło polskiej wsi i polskich rolników. – Tam gdzie trzeba było stanowczo przeciwstawialiśmy się naszemu koalicjantowi – zaznaczył.
16:46 23.10.2015
W punktach bukmacherskich można obstawiać nawet kilkadziesiąt typów wyborczych zakładów. PiS, PO, Zjednoczona Lewica – grający mają swoje typy i polityczne sympatie nie mają tu wielkiego znaczenia. Liczy się kalkulacja. W niektórych firmach bukmacherskich sprzedano już po kilkanaście tysięcy kuponów.
16:37 23.10.2015
16:36 23.10.2015
16:30 23.10.2015
Jesteście zmęczeni kampanią wyborczą? Nie możecie się już doczekać ciszy wyborczej? Ten materiał jest właśnie dla was. Kampania parlamentarna to także zabawne wpadki, lapsusy i internetowe memy ubiegających się o nasze głosy kandydatek i kandydatów.
16:19 23.10.2015
– To jest niezwykle ważne, żebyśmy brali udział w wyborach. Nikt nie powinien mieć wątpliwości, że w demokracji jego decyzja wyborcza wpływa na otaczającą go rzeczywistość – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Pszczynie. – Namówcie do głosowania sąsiadów. Pokażmy, że interesuje nas demokracja – apelował prezydent.
15:55 23.10.2015
Politycy nadal w terenie.
15:41 23.10.2015
- Zmieniamy język polskiej polityki. Wnosimy nie tylko kulturę, ale i matematykę - mówił Ryszard Petru we Wrocławiu.
15:37 23.10.2015
Przenosimy się do Wrocławia, gdzie konferencję zorganizował lider .Nowoczesnej Ryszard Petru. – Miejsce jest nieprzypadkowe, jesteśmy przed teatrem i chcemy w Polsce promować kulturę – mówił.
15:36 23.10.2015
– 3,5 tysiąca polskich aptek jest na skraju upadku, niedługo ten piękny zawód zaniknie – mówił Jarosław Kaczyński. – Przecież każdy z nas czasem choruje – dodał.
15:34 23.10.2015
– Taka jest alternatywa i nic jej nie zagłuszy. Możecie zapytać jeszcze o jedno: macie dobre plany, ale gdzie drużyna? Otóż jest drużyna do rządu, do parlamentu – mówił prezes Kaczyński.
15:31 23.10.2015
– Oni się będą zgadzać na to, że polski biznes będzie zewsząd wypierany. Będą się zgadzali na żądania ze strony różnych sił, te wszystkie obce mody, które mamy przeżywać pod przymusem, różnego rodzaju szaleństwa, np. ten pan, który tutaj stoi, może powiedzieć „jestem kobietą” (śmiech). To dotyczy każdej pani i każdego pana, to szaleństwo jest nam narzucane – mówił.
15:29 23.10.2015
– My proponujemy Polsce wielką pozytywną zmianę, opartą o silny rząd – mówił prezes Kaczyński. – Jeśli oni utrzymają władzę, to będzie dużo gorzej. Gorzej może być zawsze – dodał.
15:27 23.10.2015
– Nasze rządy oznaczają wsparcie dla ściany wschodniej. A jaki jest stosunek drugiej strony dla tych ziem to państwo wiecie – mówił Kaczyński. – My szanujemy tę ziemię, tu jest początek Europy – dodał. – Każdy inny głos niż na PiS to głos na PO – dodał.
15:26 23.10.2015
– Co mamy z drugiej strony? Rząd antypisowski, wojna z prezydentem, wojna z opozycją i wewnątrz koalicji, chaos – dowodził prezes PiS. – Tutaj Bogdanka będzie pracowała, będzie produkowała węgiel – mówił.
15:25 23.10.2015
– Damy radę! Jeszcze ten 25 października... Wybór jest prosty, z jednej strony to, co my proponujemy, mocny rząd, pełna współpraca z prezydentem i szacunek dla opozycji, czyli żadnych wojen i wielki plan – mówił Jarosław Kaczyński w Lublinie.
15:23 23.10.2015
– PO dotrzymuje słowa, gdy składa deklaracje obywatelom – dowodziła premier. Na scenę zaprosiła m.in. Grzegorza Schetynę, który z Kielc startuje do Sejmu. – To jest silna drużyna – dodała Kopacz.
15:20 23.10.2015
– Czas kampanii się zwykle kończy i potem ci, co najwięcej obiecywali, zaczynają szukać powodów, dlaczego nie mogą zrealizować obietnic. Oni nie będą mogli ich realizować, bo wygra Platforma – mówiła Kopacz. – Polacy to mądry naród, nie dadzą się omamić obietnicami – dodała.
15:19 23.10.2015
– Dzisiaj, kiedy potrzeba na ostatniej prostej przyspieszyć, wiem, że potraficie to zrobić – mówiła premier Kopacz. – Ta koalicja PO-PSL się sprawdziła, dała radę z kryzysem i teraz też damy radę – dodała. – Mówcie wszystkim, że ich obowiązkiem jest iść do wyborów – apelowała.
15:17 23.10.2015
– Rozmawiam z ludźmi w małym miasteczkach, jak się Polska rozwija i oni mówią, że ten kraj jest piękny, ale chcemy zarabiać tak, jak na Zachodzie. I my zmienimy życie Polaków na lepsze. Ono będzie zamożniejsze – podkreśliła. – Zmieniamy czas, cofamy tylko jedną godzinę, ale nie chcę, żeby oni cofnęli czas o 500 lat. I nikt tego nie chce – dodała.
15:16 23.10.2015
– Niech Jarosław Kaczyński powie tutaj ludziom z tych powiatów, że Polska powiatowa się „zwija”. Trudno z Żoliborza oceniać, co dzieje się w świętokrzyskich powiatach – dowodziła premier Kopacz. – Jeśli ci ludzie z PiS dojdą do władzy, zwiniemy się nie tylko z Europy, ale i z XXI wieku – dodała.
15:14 23.10.2015
– Z Kielc musi popłynąć jasny sygnał: że jesteśmy jedną drużyną – mówiła Ewa Kopacz w Świętokrzyskiem. – Polska jest piękniejsza i mamy prawo być z niej dumni. A czy Polakom po tych ośmiu latach żyje się lepiej? Jestem przekonana, że tak – dodała.
15:04 23.10.2015
Tymczasem Państwowa Komisja Wyborcza zapewnia o pełnej gotowości obwodowych komisji wyborczych. Przedstawiciele PKW przypominają, że niedzielne głosowanie do Sejmu i Senatu odbędzie się w godzinach od 7.00 do 21.00, zaś zmiana czasu nie wpłynie na czas trwania wyborów. Jak poinformował przewodniczący Komisji, oficjalne wyniki głosowania powinniśmy poznać we wtorek późnym popołudniem. W niedzielę, po zamknięciu lokali wyborczych, opublikujemy sondażowe wyniki głosowania.
15:02 23.10.2015
– Chcę państwu przypomnieć jedną rzecz. Tydzień temu Jarosław Kaczyński powiedział, że uchodźcy noszą w swoich organizmach pierwotniaki, którzy zagrażają nam. Które są szkodliwe dla prawdziwych Polaków, dla prawdziwego PiS-u. Ja nie chcę się posługiwać językiem nienawiści – mówił w Lublinie Janusz Palikot. Wystąpienie jednego z liderów Zjednoczonej Lewicy było zagłuszane przez jego przeciwników.
14:06 23.10.2015
Prezes PiS Jarosław Kaczyński zaprotestował przeciwko likwidacji instytucji państwowych. W Grodzisku przed budynkiem byłej komendy policji, mówił: – Polskie państwo się zwija. Likwidowane są szkoły, szpitale, domy kultury, połączenia komunikacyjne, różnego rodzaju urzędy i instytucje. (…) Tego rodzaju likwidacji różnych instytucji jest w kraju bardzo dużo. To jest sposób związany ze sposobem rządzenia, który jest skrajnie niewydajny.
13:41 23.10.2015
Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, jak oddać ważny głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Czytaj też:  Przy urnie wyborczej musisz pamiętać o kilku zasadach.
13:45 23.10.2015
Robert Biedroń chwali Ewę Kopacz:
13:43 23.10.2015
Jarosław Kaczyński w Grodzisku Mazowieckim posłużył się metaforą, aby pokazać, jak według niego wygląda stan finansów publicznych.

– Wyobraźmy sobie, że te środki są w garnku, tak jak woda. Tylko przy władzy PO i PSL to nie jest garnek, to jest sito, z którego wycieka bardzo dużo do różnych kieszeni tu w Polsce i za granicą – mówił. Dodał, że „dlatego z tego sita musimy zrobić znowu garnek”.
13:29 23.10.2015
Paweł Kukiz zakończył kampanię wyborczą w Polsce. Jutro spotka się z Polakami mieszkającymi w Anglii. Na konferencji prasowej Kukiz za największy sukces uznał to, że „udało mu się przeżyć”.
13:21 23.10.2015
Nie siedmiu, ale sześciu kandydatów będzie ubiegało się o mandat senatora w okręgu nr 50 w Radomiu. Ze startu w wyborach zrezygnował kandydat Komitetu Wyborczego KORWiN Daniel Pawłowiec. Radomska delegatura Krajowego Biura Wyborczego nie podała powodów jego rezygnacji.
12:46 23.10.2015
Partia Razem podsumowała kampanię wyborczą. – Czasem jest tak, że to nie rekin ściga płotki, a płotki organizują się, aby stawić opór rekinom i to jest trochę historia partii Razem – podkreślił Adrian Zandberg zaznaczając, że jego ugrupowanie reprezentuje „lewicę, za którą nie trzeba się wstydzić”.
12:41 23.10.2015
– Nie będziemy wchodzić w koalicję, która nastawiona jest tylko i wyłącznie przeciwko jakiejkolwiek partii – powiedział w Katowicach Ryszard Petru, lider Nowoczesnej. W ten sposób odniósł się do medialnych spekulacji, które mówiły o zawiązaniu ewentualnej koalicji przeciwko Prawu i Sprawiedliwości.
12:39 23.10.2015
Polskie Stronnictwo Ludowe liczy na dobry wynik w wyborach i znaczącą pozycję w nowej koalicji rządowej. Mówił o tym na konferencji prasowej w Trojanowie na Mazowszu szef ludowców Janusz Piechociński. Dodał, że pragnieniem jego formacji jest dwucyfrowy wynik w niedzielnych wyborach i ponad 60 parlamentarzystów.
(fot. PAP/Wojciech Pacewicz)
12:20 23.10.2015
Dziś w TVP 1 i w TVP INFO, tuż po głównym wydaniu „Wiadomości”, orędzie Prezydenta RP Andrzeja Dudy i wystąpienie prezes Rady Ministrów Ewy Kopacz.
11:33 23.10.2015
– Panie naładowały mnie dobrą energią – powiedziała Ewa Kopacz po spotkaniu z kobietami w Warszawie. Podkreśliła, że kobiety chcą mieć prawo wyboru i wolność decydowania o sobie.
11:28 23.10.2015
– Akumulatorem, z którego mogę czerpać energię, są ludzie. Czułam się świetnie podczas wyjazdów. Lubiłam to – powiedziała TVP Info Ewa Kopacz. Premier podsumowuje swoją kampanię.
11:20 23.10.2015
Podlaska PO komentuje wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego w Białymstoku:
11:20 23.10.2015
– Wprowadzenie realnej progresji podatkowej w Polsce to będzie impuls dla przedsiębiorstw, że bardziej opłaca się dać te 100 zł podwyżki pracownikom, którzy zarabiają 2-3 tysiące miesięcznie, niż kolejne miliony zł premii prezesowi – mówił Adrian Zandberg z partii Razem.
11:18 23.10.2015
Partia Razem podpisała w piątek porozumienie na rzecz oświaty ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego. Porozumienie obejmuje m.in. zobowiązanie do działań, które mają zapobiegać zamykaniu szkół, poprawę warunków pracy nauczycieli oraz obronę karty nauczyciela.
11:18 23.10.2015
– Od właściwie stu lat żyjemy w chorym systemie. Trzeba wrócić do normalności. To wszystko, co my mówimy, już było, trzeba po prostu do tego wrócić. Historia kołem się toczy. My, Europejczycy, rządziliśmy światem, bo mieliśmy dobre, normalne prawo i normalne zasady. Obecnie UE wszystko postawiła do góry nogami i dlatego to nie my kolonizujemy świat, tylko świat kolonizuje nas – mówił Janusz Korwin-Mikke.
10:47 23.10.2015
– Plany są ważne, a nawet bardzo ważne, ale jeśli władza nie jest uczciwa, to nic nie jest w stanie zdziałać. (…) Nie jesteśmy formacją aniołów i na pewno jakieś grzechy będą się zdarzać, ale my będziemy spowiednikiem bardzo surowym. Będziemy karać i usuwać tych, którzy będą popełniali ciężkie grzechy. A nawet za lekkie będzie pokuta – powiedział w piątek Jarosław Kaczyński, prezes PiS.
10:54 23.10.2015
10:51 23.10.2015
Premier Ewa Kopacz kontynuuje spotkania z wyborcami. W kawiarni przy pl. Zbawiciela rozmawiała z warszawiankami.
10:46 23.10.2015
Wiceszefowa PiS ma już plany na przedwyborczą sobotę. – Nadrobię zaległości. Muszę umyć okna – powiedziała.
10:39 23.10.2015
– Nawet lasy zaczynają się sypać świerkowe, bo nie ma odpowiedniej polityki, nie ma ochrony – powiedział Jarosław Kaczyński w Białymstoku.
10:13 23.10.2015
– Jeszcze miesiąc temu słyszeliśmy, że Polska jest w ruinie. Ale kiedy PiS objechał całą Polskę, to już wczoraj pani Beata Szydło mówiła, że Polska jest kwitnącym krajem. Ona jest kwitnącym krajem dzięki pracowitości Polaków, dzięki pracowitości także rolników – mówił w piątek Marek Sawicki, minister rolnictwa z PSL, który wraz prezesem ludowców odwiedził gospodarstwo rolne w Trojanowie. Sawicki dodał, że dla sektora mleczarskiego zostanie uruchomiana pomoc. Producenci mleka mają otrzymać 120 mln zł.
10:00 23.10.2015
Beata Szydło kontynuuje swój 24-godzinny maraton przed ciszą wyborczą. Od północy odwiedza kolejne miasta. Zaczęła w Toruniu. Rano była we Władysławowie w powiecie tureckim. Kolejny przystanek to gospodarstwo rolne w województwie łódzkim. Podróż ma zakończyć się przed północą w Chrzanowie.
09:35 23.10.2015
Ostatni dzień kampanii wyborczej to także ostatnia chwila na to, by przekonać do siebie niezdecydowanych. Dlatego liderzy wszystkich partii dwoją się i troją. Zobacz podsumowanie naszego reportera.
09:31 23.10.2015
O północy rozpocznie się cisza wyborcza. Według Grzegorza Skwierczyńskiego, byłego posła cisza wyborcza powinna powinna być zniesiona. Skwierczyński uważa, że w dobie portali społecznościowych staje się ona coraz mniej przestrzegana. Ponadto – zdaniem Grzegorza Skwierczyńskiego – walka o wyborców do ostatniego momentu pozytywnie wpłynęłaby na frekwencję.
09:27 23.10.2015
Rozwój czy stagnacja – to wybór, przed którym według Ryszarda Petru stoją Polacy. – Jesteśmy jedyną partią, która nie proponuje księżycowych obietnic – powiedział lider Nowoczesnej podczas ostatniego dnia kampanii, który rozpoczął w Krakowie. Jeszcze dziś odwiedzi Wrocław, Gliwice i Katowice.
09:12 23.10.2015
Jeszcze tylko przez kilka godzin można odebrać zaświadczenie, z którym w niedzielnych wyborach parlamentarnych będziemy mogli oddać głos w każdej komisji w kraju i za granicą. To rozwiązanie dla tych, którzy w niedzielę będą poza miejscem zamieszkania, a nie dopisali się do innego niż swój spisu wyborców.

Zaświadczenie można odebrać w godzinach pracy urzędu gminy czy miasta, w którym jesteśmy ujęci w spisie wyborców.
08:41 23.10.2015
Liderka Zjednoczonej Lewicy Barbara Nowacka i rzecznik prasowy SLD Dariusz Joński odwiedzili rano gospodarstwo rolne państwa Cyganików w Emilianowie.
Gospodarstwo rolne państwa Cyganików w Emilianowie (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)
08:17 23.10.2015
Marcin Kierwiński, szef gabinetu politycznego Ewy Kopacz, pytany w programie „Gość poranka” w TVP Info, czy Platforma Obywatelska czeka na powrót „taty”, czyli Donalda Tuska z Brukseli odpowiedział: – Platforma Obywatelska ma swoją liderkę, Ewę Kopacz, czyli jednego z popularniejszych polityków Platformy i myślę, że nic się w tym zakresie nie zmieni.
08:16 23.10.2015
Wczoraj w stolicy protestowało kilkuset górników. „Nie płacz Ewka” na górniczym proteście – ZOBACZ MATERIAŁ „WIADOMOŚCI”.  Mówili, że rząd złamał styczniowe porozumienie, w którym zapisano, że kopalnie nie będą zamykane. Ewa Kopacz odpowiedziała im w piątek, że swoimi decyzjami obroniła 100 tys. miejsc pracy w górnictwie.
08:11 23.10.2015
– Mamy badania, które pokazują wzrost poparcia dla Platformy Obywatelskiej w ostatnich dniach – mówił Marcin Kierwiński, szef gabinetu politycznego Ewy Kopacz w programie „Gość poranka” w TVP Info. To wewnętrzne badania partii. Z kolei w ostatnim sondażu przedwyborczym dla TVP 1 PO uzyskała 22,1 proc., zaś w poprzednim (z połowy października) 22. proc.
07:56 23.10.2015
Do ostatnich chwil premier namawia do głosowania na Platformę Obywatelską. W radiowej Jedynce wezwała do pójścia na wybory i niegłosowania na PiS. Ewa Kopacz mówiła, że w niedzielę będziemy wybierali między tymi, którzy coś zrobili, a tymi, którzy tylko obiecują. Kopacz przyznała, że Platforma nie zrobiła wszystkiego. Jej zdaniem dokonała jednak dużo dobrego.
07:47 23.10.2015
Ewa Kopacz uważa, że największa partia opozycyjna zapomina o prawach kobiet. W ostatnim dniu kampanii liderka PO powtarzała w radiowej Jedynce swoje uwagi do projektu konstytucji, który w przeszłości prezentowało PiS na swojej stronie internetowej. Według Ewy Kopacz, z tego dokumentu „znika tajemniczo zapis o równym statusie kobiet i mężczyzn”.

Jednym z dzisiejszym punktów kampanii wyborczej PO będzie poranne spotkanie premier z kobietami. Ewa Kopacz wraz z marszałek Sejmu Małgorzatą Kidawą-Błońską spotka się z paniami na placu Zbawiciela w Warszawie o 10.00.
07:42 23.10.2015
Zastrzeżenia do kart w formie broszury mają eksperci Fundacji Batorego. Ich zdaniem jest źle zaprojektowana. W uzasadnieniu powołują się na zeszłoroczne wybory samorządowe, w których również mieliśmy do czynienia z „książeczką”.
07:26 23.10.2015
A dziś wieczorem podsumujemy w TVP Info kampanię wyborczą. Zapraszamy przed telewizory od godz. 21.00.

Z kolei cały dzień będziemy relacjonować ostatnie wystąpienia polityków. Bądźcie z nami!
07:22 23.10.2015
NBP miałby udzielać bankom komercyjnym niskooprocentowanych kredytów, a te z kolei kredytowałyby firmy chcące inwestować – to jeden z pomysłów PiS na to, jak zwiększyć wydatki na inwestycje do 2020 roku. Miałoby to dać, według PiS, ok. 350 mld zł.
07:03 23.10.2015
W czwartek w TVP Info o polityce zagranicznej, która była ważnym elementem tej kampanii, debatowali eksperci. To ostatnia z naszego cyklu przedwyborczych debat. Zobacz relację.
07:02 23.10.2015
(fot. tvp.info)
07:00 23.10.2015
Partia Razem podpisze porozumienie ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego. Następnie w centrum Warszawy partia podsumuje wyborcza drogę.
06:59 23.10.2015
Podsumowanie także w komitecie Kukiz15'. Odbędzie się ono w obecności lidera, w samo południe, w stolicy.
06:55 23.10.2015
Partia Korwin przed południem zaplanowała na dziś konferencję podsumowującą kampanię. Obędzie się ona przed Sejmem. W wieczorem, też w Warszawie - ostatnie spotkanie przedwyborcze partii.
06:54 23.10.2015
Kampanię podsumuje także PSL. Zrobi to po południu w Warszawie, w obecności wicepremiera Janusza Piechocińskiego i szefowej sztabu Andżeliki Możdżanowskiej.
06:53 23.10.2015
R-Bus Ryszarda Petru, lidera Nowoczesnej odwiedzi Wrocław, Gliwice, Katowice, Kraków. Na zakończenie dnia zaplanowano rozwieszanie plakatów wyborczych z sympatykami Nowoczesnej w Warszawie.
06:36 23.10.2015
"24 godziny dla Polski" – tę akcję PiS Beata Szydło rozpoczęła o północy w Toruniu. W planie ma wizyty w miastach pięciu województw. Początek w Kujawsko-Pomorskim. Następnie m.in. Wielkopolska, Łódzkie, Śląskie i Małopolska.
06:35 23.10.2015
Liderka Zjednoczonej Lewicy dzień zaczęła już o 4. rano w województwie łódzkim. W piekarni w podłódzkim Andrespolu apelowała: – 25 października idźcie na wybory i wybierzcie Zjednoczoną Lewicę.

Nowacka w planach ma jeszcze wizytę w Słupsku, Włocławku i wiec kończący kampanię wieczorem – w Warszawie.
Zobacz więcej