RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Były ksiądz i jego żona skazani na pięć lat. Bili dzieci tłuczkiem po głowie

Były ksiądz i jego żona znęcali się nad czwórką niepełnosprawnych dzieci (fot. Pixabay.com/blueMix)
Były ksiądz i jego żona znęcali się nad czwórką niepełnosprawnych dzieci (fot. Pixabay.com/blueMix)

Pięć lat pozbawienia wolności i 15-letni zakaz pełnienia funkcji rodziny zastępczej – taki wyrok usłyszało w środę małżeństwo G. z Ostrowa Wielkopolskiego. Były ksiądz i jego żona znęcali się nad czwórką niepełnosprawnych dzieci, dla których mieli stworzyć dom. Sprawa wyszła na jaw dzięki nauczycielom.

Małżeństwo stosowało wobec dzieci kary zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Pierwsza rozprawa odbyła się w sierpniu 2014 roku. Ze względu na dobro poszkodowanych, sprawa toczyła się za drzwiami zamkniętymi. W czasie kilkunastu miesięcy odbyło się 21 rozpraw. W ich trakcie przesłuchano oskarżonych, czyli małżeństwo G. oraz Anię i trójkę rodzeństwa: Dawida, Adama i Wiktorię, dla których były ksiądz i jego żona mieli być rodzicami zastępczymi. Przed sądem odpowiadali także pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, nauczyciele, dzięki którym sprawa wyszła na jaw oraz biegli.

Szarpali i popychali uczniów. Skandal w szkole w USA

Skandal w jednej ze szkół w Atlancie. Jedna z nauczycielek sfilmowała ukrytą kamerą, jak dwoje jej asystentów bije i popycha uczniów. Wcześniej...

zobacz więcej

Wiązanie rajstopami, stanie w kącie po nocach

Dramat dzieci trwał od 2009 roku do 28 października 2013 roku. – Stosowali kary cielesne w postaci bicia tłuczkiem do mięsa po głowie, kopali, uderzali, przywiązywali rajstopami do krzesła – czytała akt oskarżenia sędzia Małgorzata Malkowska. – Para jedno z dzieci wiązała rajstopami na noc tak, by nie mogło się poruszać, zmuszała je do stania nocami w kącie i klęczenie z podniesionymi do góry rękoma.

Dzieci były zastraszane, m.in. wywiezieniem nocą do lasu i oddaniem do domu dziecka. U dwójki z nich opiekunowie spowodowali także obrażenia ciała, bijąc je tłuczkiem do mięsa. Jak mówi portalowi Fakty Kaliskie Iwona Gruca, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 in. Królowej Jadwigi w Ostrowie Wielkopolskim, do której chodziły starsze dzieci, małżeństwo G. często skarżyło się na podopiecznych, krytykowało dzieci, mówiło o ich upośledzeniu i o tym, że nie zasługują np. na lepsze oceny.

Dramatyczne zeznania dzieci

Jeden z chłopców opowiedział o metodach wychowawczych stosowanych przez przybranych rodziców. Przyznał, że boi się wracać do domu. Kobieta, która wysłuchała jego zwierzeń, powiadomiła dyrekcję szkoły, która wezwała policję i pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowie Wielkopolskim. Kiedy dzieci były przesłuchiwane, Iwona Gruca załatwiała formalności umożliwiające nakaz natychmiastowego zabrania dzieci rodzinie G. Śledztwo prokuratury potwierdziło dramatyczne zeznania dzieci.

Małżeństwo G. usłyszało zarzuty. Oboje wyrazili chęć dobrowolnego poddania się karze, ale na to nie zgodziła się sędzia prowadząca sprawę. W środę usłyszeli wyrok zgodny z żądaniami prokuratury: pięć lat pozbawienia wolności i zakaz pełnienia roli rodziny zastępczej przez 15 lat. Para nie stawiła się w sądzie, by osobiście wysłuchać wyroku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej