RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rosyjska prasa: Polacy chcą odzyskać mienie na Ukrainie

Według rosysjkich mediów chodzi o 120 tysięcy osób, które mogą udowodnić, że są spadkobiercami lub byłymi właścicielami nieruchomości. (fot. Wikipedia/russian.rt.com)

Jedna z polskich organizacji domaga się od ukraińskich władz zwrotu własności – informuje „Rossijskaja Gazieta”. Dziennik twierdzi, że do sądów w Kijowie i Łucku wkrótce wpłyną pozwy Polaków, którzy mieszkali przed wojną na terenach dzisiejszej Ukrainy.

Żyrinowski do Polaków: zróbmy rozbiór Ukrainy

zobacz więcej

„Rossijskaja Gazieta” i serwis rt.com informują, że chodzi o 120 tysięcy osób, które mogą udowodnić, że są spadkobiercami lub byłymi właścicielami nieruchomości.

Rosyjscy dziennikarze, cytują przedstawiciela organizacji „Restytucja Kresów” Konrada Rękasa. – Czy Kijów jest gotowy przyjąć prawa europejskie, czy też Ukraina pozostanie państwem rządzonym przez oligarchów i banderowców – pytał Rękas, który jest również wiceszefem prorosyjskiej partii „Zmiana”.

Niezależni komentatorzy zwracają uwagę, że rosyjscy politycy dawali już do zrozumienia, iż zachodnia część Ukrainy to dawne polskie ziemie. Najpierw Władimir Żyrinowski proponował Polakom podział Ukrainy, a później prezydent Władimir Putin przypominał, że Lwów jest polskim, a nie ukraińskim miastem.

Komentatorzy wskazują przy tym, że tego typu wypowiedzi mają skłócić Polaków z Ukraińcami.

źródło:
Zobacz więcej