Tajemnicza wizyta Asada w Moskwie. Media: Putin zachęcał go do wcześniejszych wyborów

– Jestem gotów wesprzeć zarówno polityczny, jak i militarny proces w Syrii – oświadczył Władimir Putin na spotkaniu z prezydentem Syrii Baszarem al-Asadem w Moskwie. Przywódca Rosji zapewnił, że pozostanie w bliskim kontakcie ze światowymi potęgami ws. syryjskiej „pokojowej transformacji”. Według informacji dziennika „Kommiersant” miał także zachęcać Asada do przeprowadzenia wcześniejszych wyborów prezydenckich.

Ukraiński wywiad: polegli w Syrii rosyjscy żołnierze trafiają na Krym. Reuters: trzech z nich zginęło w ostrzale

Ciała 26 rosyjskich żołnierzy trafiły w ostatnim czasie do Sewastopola na okupowanym przez Rosję Krymie – donosi ukraiński wywiad. Według Kijowa,...

zobacz więcej

Rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow potwierdził, że obaj przywódcy spotkali się we wtorek i przeprowadzili rozmowy dotyczące dalszego przebiegu „operacji antyterrorystycznej” w Syrii. Według Pieskowa rozmowy prowadzono najpierw w wąskim gronie, a później z udziałem doradców i ministrów.

Syryjski prezydent wyraził „ogromną wdzięczność” wobec Putina za wsparcie udzielane przez Rosję. Ocenił, że dzięki niemu w jego kraju udało się uniknąć „tragicznego scenariusza”. Asad miał także przedstawić dane dotyczące wojny z dżihadystami. Obaj prezydenci ustalili, że operacja rosyjskiego lotnictwa przeciwko terrorystom będzie kontynuowana. – Nasz prezydent został szczegółowo poinformowany przez swojego syryjskiego kolegę o sytuacji w Syrii i dalszych perspektywach – cytuje agencja Interfax rzecznika Kremla.

Naloty w Syrii będą kosztowały Moskwę ponad miliard euro rocznie. Eksperci: to mniej niż duże ćwiczenia

Jeżeli Rosjanie nadal będą prowadzić operację wojskową w Syrii z deklarowaną intensywnością, będzie ona kosztować Kreml co najmniej miliard euro...

zobacz więcej

Rosja bombarduje Syrię

Rosyjska armia 30 września rozpoczęła w Syrii bombardowanie pozycji dżihadystów. Jak twierdzi Ministerstwo Obrony Rosji, w trakcie nalotów zniszczono: centra łączności, punkty dowodzenia i magazyny broni terrorystów. Rosyjski wywiad doniósł także o dezercji w szeregach bojowników i wewnętrznej wojnie dowódców polowych, starających się przejąć kanały finansowania, a także dostaw broni.

Przedterminowe wybory

Jak podaje rosyjski dziennik „Kommiersant”, jednym z tematów wtorkowych rozmów mogły być przedterminowe wybory prezydenckie w Syrii. Gazeta powołuje się na źródła znające przebieg niezapowiadanych wcześniej rozmów liderów Federacji Rosyjskiej i Syrii.

Według dziennika Asad został poinformowany, że „powinien przeprowadzić przedterminowe wybory prezydenckie lub też sam doszedł do takiego wniosku”.

źródło:
Zobacz więcej