RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Tajemnicza wizyta Asada w Moskwie. Media: Putin zachęcał go do wcześniejszych wyborów

– Jestem gotów wesprzeć zarówno polityczny, jak i militarny proces w Syrii – oświadczył Władimir Putin na spotkaniu z prezydentem Syrii Baszarem al-Asadem w Moskwie. Przywódca Rosji zapewnił, że pozostanie w bliskim kontakcie ze światowymi potęgami ws. syryjskiej „pokojowej transformacji”. Według informacji dziennika „Kommiersant” miał także zachęcać Asada do przeprowadzenia wcześniejszych wyborów prezydenckich.

Ukraiński wywiad: polegli w Syrii rosyjscy żołnierze trafiają na Krym. Reuters: trzech z nich zginęło w ostrzale

Ciała 26 rosyjskich żołnierzy trafiły w ostatnim czasie do Sewastopola na okupowanym przez Rosję Krymie – donosi ukraiński wywiad. Według Kijowa,...

zobacz więcej

Rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow potwierdził, że obaj przywódcy spotkali się we wtorek i przeprowadzili rozmowy dotyczące dalszego przebiegu „operacji antyterrorystycznej” w Syrii. Według Pieskowa rozmowy prowadzono najpierw w wąskim gronie, a później z udziałem doradców i ministrów.

Syryjski prezydent wyraził „ogromną wdzięczność” wobec Putina za wsparcie udzielane przez Rosję. Ocenił, że dzięki niemu w jego kraju udało się uniknąć „tragicznego scenariusza”. Asad miał także przedstawić dane dotyczące wojny z dżihadystami. Obaj prezydenci ustalili, że operacja rosyjskiego lotnictwa przeciwko terrorystom będzie kontynuowana. – Nasz prezydent został szczegółowo poinformowany przez swojego syryjskiego kolegę o sytuacji w Syrii i dalszych perspektywach – cytuje agencja Interfax rzecznika Kremla.

Naloty w Syrii będą kosztowały Moskwę ponad miliard euro rocznie. Eksperci: to mniej niż duże ćwiczenia

Jeżeli Rosjanie nadal będą prowadzić operację wojskową w Syrii z deklarowaną intensywnością, będzie ona kosztować Kreml co najmniej miliard euro...

zobacz więcej

Rosja bombarduje Syrię

Rosyjska armia 30 września rozpoczęła w Syrii bombardowanie pozycji dżihadystów. Jak twierdzi Ministerstwo Obrony Rosji, w trakcie nalotów zniszczono: centra łączności, punkty dowodzenia i magazyny broni terrorystów. Rosyjski wywiad doniósł także o dezercji w szeregach bojowników i wewnętrznej wojnie dowódców polowych, starających się przejąć kanały finansowania, a także dostaw broni.

Przedterminowe wybory

Jak podaje rosyjski dziennik „Kommiersant”, jednym z tematów wtorkowych rozmów mogły być przedterminowe wybory prezydenckie w Syrii. Gazeta powołuje się na źródła znające przebieg niezapowiadanych wcześniej rozmów liderów Federacji Rosyjskiej i Syrii.

Według dziennika Asad został poinformowany, że „powinien przeprowadzić przedterminowe wybory prezydenckie lub też sam doszedł do takiego wniosku”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej