RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

„Nie pamiętam, jak grałem. Musiałem sprawdzić to na YouTube”. Laureat Konkursu Chopinowskiego na ustach świata

Warszawski finał XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina szeroko komentowany na świecie (fot. PAP/Paweł Supernak)

Światowe agencje prasowe obszernie zrelacjonowały w nocy z wtorku na środę w depeszach z Warszawy werdykt jury XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, które przyznało pierwszą nagrodę pianiście z Korei Południowej, Seong-Jin Cho.

Seong-Jin Cho z Korei Południowej wygrał Konkurs Chopinowski. Polak otrzymał wyróżnienie

zobacz więcej

Amerykańska Associated Press cytuje wypowiedzi zwycięzcy Seong-Jin Cho na konferencji prasowej, podczas której wyznał, że chciał wziąć udział w tym słynnym konkursie już kiedy miał 11 lat i obserwował zmagania jego uczestników w 2005 roku.

– To było moje marzenie uczestniczenia w tej rywalizacji i nie mogę uwierzyć tej chwili – powiedział południowokoreański pianista w relacji AP. Wyznał, że wszystkie etapy konkursu „były bardzo ciężkie”, z wyjątkiem finałowego koncertu z orkiestrą kiedy „nie był już tak nerwowy”.

– W pierwszym etapie nie kontrolowałem siebie. Nie pamiętam jak grałem i dlatego musiałem sprawdzić to na YouTube – cytuje AP słowa zwycięzcy. Agencja zwraca uwagę, że Seong-Jin Cho zdobył również nagrodę za najlepsze wykonanie poloneza.

Wielki finał Konkursu Chopinowskiego w TVP. „Noc z Chopinem” i koncert zwycięzcy

Eksperckie podsumowanie Konkursu Chopinowskiego w specjalnym programie „Noc z Chopinem” w TVP Kultura, opinie widzów i uczestników, werdykt jury,...

zobacz więcej

Czołowe wydarzenie muzyczne na świecie

Associated Press podkreśla, że w ciągu 88 lat istnienia Konkurs Chopinowski zyskał opinię jednego czołowych wydarzeń muzycznych na świecie, otwierającego młodym pianistom drogę na światowe estrady.

Francuska Agence France Presse zwraca uwagę, że Seong-Jin Cho, mimo młodego wieku (21 lat) ma już w swym dorobku zwycięstwo w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Moskwie w 2008 r. oraz w konkursie pianistycznym w Hamamatsu, w Japonii w roku 2009. Odbył już wiele tournees koncertowych w Europie, Azji i USA. Jest absolwentem Konserwatorium Paryskiego, gdzie studiował pod kierunkiem Michela Beroffa.

78 pianistów z 20 krajów

AFP przypomniała, że do pierwszego etapu zakwalifikowało się 78 pianistów z 20 krajów, którzy grali przed jury złożonym z takich sław jak Martha Argerich, Dan Thai Son, Philippe Entremont, Garrick Ohlsson, Piotr Paleczny i Nelson Goerner.

78 pianistów z całego świata, w tym 14 Polaków. Wystartował XVII Konkurs Chopinowski

23 konkursowe dni, 3 koncerty inauguracyjne, 15 dni przesłuchań i ponad 120 godzin muzyki Fryderyka Chopina w wykonaniu młodych pianistów z 20...

zobacz więcej

Również niemiecka agencja dpa podkreśliła, że Seong-Jin Cho był jednym z faworytów obecnego konkursu a zwycięstwo zapewniło mu kalendarz koncertów na najbliższe miesiące.

Wszystkie agencje przedstawiły sylwetki pozostałych laureatów najwięcej miejsca poświęcając zdobywcom drugiego i trzeciego miejsce - Kanadyjczykowi Charlesowi Richardowi-Hamelinowi i Amerykance Kate Liu.

Brytyjska BBC zaznacza, że Konkurs Chopinowski jest jednym z niewielu na świecie, w którym pianiści grają utwory tylko jednego kompozytora oraz, że stał się przepustką do światowej kariery dla wielu obecnych sławnych muzyków.

źródło:

Zobacz więcej