RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polacy mają pomysły, ale potem jest kłopot z realizacją. Tak kuleje polski rynek wynalazków

Ledwie co piąty polski wynalazek znajduje zastosowanie w praktyce (fot. flickr.com/US Air Force)

Rośnie liczba opatentowanych wynalazków, ale jedynie co piąty jest wykorzystywany w praktyce – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli o instytutach badawczych. Szwankuje tzw. działalność wdrożeniowa.

Chińczycy stworzyli grafenowy „supermetal”. Może unieść 40 tys. razy więcej niż waży

Jest lekka jak balonik i wytrzymała jak metal. Chińscy naukowcy stworzyli piankę z tworzywa, które może unieść 40 000 razy więcej niż samo waży.

zobacz więcej

– Skontrolowane instytuty w znikomym stopniu prowadziły działalność wdrożeniową, która jest ich ustawowym obowiązkiem – tłumaczy Dominika Tarczyńska, rzeczniczka NIK, cytowana przez „Rzeczpospolitą”.

Wskaźnik efektywności

Inspektorzy przyjrzeli się działalności ośmiu instytutów badawczych. W raporcie wskazali, że z 226 opatentowanych wynalazków praktyczne zastosowanie znalazło jedynie 20 proc. z nich. Na Zachodzie ten wskaźnik sięga 50 proc. W świecie nauki wykorzystanie mniej niż połowy wynalazków ocenia się za nieefektywne.

Wnioski z raportu Izby nie napawają optymizmem. Aż cztery z ośmiu placówek przebadanych w latach 2010-13 nie wdrożyły żadnego wynalazku. Także badania ankietowe muszą budzić niepokój. „Liczba wdrożeń 105 instytutów badawczych spadła w ciągu czterech lat o prawie 20 proc. – z około 1750 w 2010 roku do nieco ponad 1400 w 2013 roku” – wynika z raportu.

źródło:
Zobacz więcej