RAPORT

Pogarda

Hiszpania skarży Volkswagena. Klienci chcą posłać dyrekcję do więzienia

Po Hiszpanii jeździ około 700 tys. aut Grupy Volkswagen z nielegalnym oprogramowaniem (fot. pixabay.com/atimedia)
Po Hiszpanii jeździ około 700 tys. aut Grupy Volkswagen z nielegalnym oprogramowaniem (fot. pixabay.com/atimedia)

Najnowsze

Popularne

Ciąg dalszy kłopotów Grupy Volkswagen. Tym razem motoryzacyjny gigant został zaskarżony przez hiszpańską prokuraturę. Ta uważa, że fałszowanie oprogramowania silników wysokoprężnych jest przestępstwem przeciwko środowisku naturalnemu, skarbowi państwa i klientom. Oskarża też o kłamliwą reklamę.

Szef VW: uczynimy wszystko, by utrzymać zatrudnienie, ale zmiany nie będą bezbolesne

zobacz więcej

Władze rachują, że po hiszpańskich drogach jeździ około 700 tys. samochodów należących do Grupy Volkswagen, w których zainstalowano oprogramowanie umożliwiające fałszowanie wyników toksyczności spalin silników Diesla.

Samochody „oszukiwały” na testach

Dzięki temu oprogramowaniu auta przechodziły pomyślnie okresowe badania techniczne, choć podczas codziennej eksploatacji emitowały wielokrotnie więcej szkodliwych substancji, niż zezwalają na to przepisy.

Skala nielegalnego procederu jest tak duża, że hiszpańska prokuratura chce, żeby sprawą zajęła się Audiencia Nacional, czyli sąd wyspecjalizowany w przestępstwach najwyższej wagi.

Kierowcy też skarżą

Właśnie tam trafił również pozew karny Platformy poszkodowanych kierowców. Klienci domagają się kary więzienia dla dyrekcji Volkswagena. – Kto i kiedy zreperuje samochody? Czy po naprawie będą miały mniejszą moc i większe zużycie paliwa? – pyta Antoni Cudos, adwokat platformy.

Ministerstwo Przemysłu wezwało również koncern do zwrotu subwencji, jakie dostawał na produkcję rzekomo ekologicznych silników. Z kolei rząd wskazuje, że niemiecka firma naraziła na straty Skarb Państwa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej