1 nowa wiadomość

Kopacz o PiS: jeśli oni dorwą się do kasy, to wasze emerytury będą zagrożone. Szydło do Kopacz: czas odejść na ławkę rezerwowych

Kopacz chce kontunuować rozmowę z Szydło we wtorek (fot.PAP/Jacek Turczyk)

Kampania wyborcza na finiszu. W ostatni przedwyborczy poniedziałek politycy komitetów ubiegających się o wejście do Sejmu i Senatu wyszli na na ulice, by walczyć o głosy elektoratu. O godzinie 20 premier Ewa Kopacz (PO) i kandydatka PiS na szefową rządu Beata Szydło spotkały się w studiu telewizyjnym. Dyskusja była transmitowana na antenach TVP Info i TVP1.

Nie musisz odswieżać strony.
Relacja live odświeża się automatycznie.
20:07 19.10.2015
Ewa Kopacz w czasie „Rozmowy o Polsce” zapowiedziała, że chce wziąć udział we wtorkowej przedwyborczej debacie liderów partii. Wyraziła nadzieję, że będzie tam możliwe kontynuowanie debaty na temat m.in. „przyszłości Polek i Polaków”.
18:55 19.10.2015
– Chcemy, żeby w parlamencie byli tacy ludzie jak tato, czyli szczerzy, bezpośredni, sprawiedliwi, a przede wszystkim prawdziwi – mówią na nagraniu Hania, Pola i Julia. Córki Pawła Kukiza zachęcają w ten sposób do oddania głosu na ugrupowanie Kukiz`15.

18:20 19.10.2015
Gdy Kaczyński zszedł w Bielsku-Białej do wyborców na mównicy weszły osoby, które próbowały zadać mu pytanie. – Panie prezesie! Czy można zadać pytanie? Jest demokracja, czy nie? – pytał mężczyzna Jarosława Kaczyńskiego. – Pięknie pan mówi o wolności, ale to PiS i ludzie tacy jak Macierewicz, Pawłowicz zabierają nam prawo do wolności, zabierają kobietom… – próbowała chwilę później powiedzieć kobieta, która została odsunięta od mikrofonu. To nieoczekiwane wystąpienie zgromadzeni wygwizdali. Skandowali także „Jarosław”.
18:01 19.10.2015
– Warto, żeby 25 października zapisał się jako dzień początku dobrej zmiany. Ta zmiana jest Polsce bardzo potrzebna – powiedział w poniedziałek w Bielsku-Białej Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS dodał, że „na wolej skórze nie dałoby się spisać tego wszystkiego, co uczynili przeciwko interesowi publicznemu, przeciwko interesom Polaków ci, którzy od ośmiu lat Polską rządzą”. – Trzeba by tu stać godzinami i mówić, mówić, mówić – podkreślał.
17:42 19.10.2015
– Powinniśmy zrobić wszystko, żeby cała władza nie dostała się w ręce środowiska PiS, bo to byłoby naprawdę źle, jeżeli i prezydent, i rząd, i Sejm, i Senat byliby z jednej opcji – szczególnie tak kontrowersyjnej i trudnej jak środowisko PiS - ocenił w poniedziałek Grzegorz Schetyna.

Minister dodał, że „wiemy, że to nie sprawdziło się w latach 2005-2007 i uważam, że Polska nie zasłużyła sobie na to, by powtórzyć ten eksperyment”.
17:13 19.10.2015
Małgorzata Kidawa Błońska w rozmowie z IAR nie chciała zdradzić, kto będzie reprezentował Platformę Obywatelską podczas jutrzejszej debaty, w której wezmą udział politycy z wszystkich ugrupowań startujących do parlamentu.
17:06 19.10.2015
Beata Szydło weźmie udział w jutrzejszej debacie liderów wszystkich ogólnopolskich komitetów wyborczych. Potwierdził to w Polskim Radiu szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.
We wtorek 20 października w studiu Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza 17 odbędzie się debata z udziałem liderów wszystkich ogólnopolskich komitetów wyborczych. Będzie ona transmitowana równolegle przez TVP1, TVP Info, TVN24 i Polsat News. Początek o godz. 20.
15:46 19.10.2015
Już o 20.00 rozmowa Ewy Kopacz i Beaty Szydło w TVP. Lech Wałęsa komentuje: – 50 proc. sukcesu to spokój. Czytaj więcej.
15:14 19.10.2015
– Prezes PiS Jarosław Kaczyński jest tak pewny, że zdobędzie władzę absolutną, iż nie cofa się przed poparciem kontrowersyjnych osób, m.in. Grzegorza Biereckiego, którego kilka miesięcy temu zawiesił w prawach członkach klubu PiS – powiedziała rzeczniczka sztabu PO Joanna Mucha.

Bierecki został zawieszony po doniesieniach medialnych o nieprawidłowościach w SKOK-ach, w które miał być zamieszany senator. Tygodnik "Wprost" napisał, że Bierecki, polityk PiS i "twórca SKOK-ów wyprowadził kilkadziesiąt milionów złotych do spółki, której dziś jest właścicielem i prezesem". Gazeta przeprosiła później senatora za rozpowszechnienie "nieprawdziwych zarzutów i nieuprawnionych sugestii godzących w ich dobre imię i które naraziły ich na utratę zaufania".
(fot. TVP Info)
15:05 19.10.2015
Paweł Kukiz: – Arytmetyka obecnej ordynacji wyborczej do Sejmu wyklucza samodzielne rządy jednej partii politycznej.

Według niego albo powstanie większość, która będzie mogła zmienić konstytucję, albo za rok - dwa będą przedterminowe wybory.

W ocenie Kukiza w przypadku słabego wyniku w wyborach Platforma rozpadnie się. Emocjonalnie odniósł się do słów Ewy Kopacz, by nie głosować na małe partie. – Co to jest nawoływanie na niegłosowanie na tych małych. Co to jest? A kim ty kobieto jesteś, żeby nawoływać do takich rzeczy – mówił.
Paweł Kukiz nie wierzy w samodzielnie rządy Prawa i Sprawiedliwości (fot. PAP/Rafał Guz)
14:25 19.10.2015
Program transportowy przedstawiła partia Razem. – Państwo przestało inwestować w kolej, a zwłaszcza w kolej regionalną. Zamiast tego woli inwestować w drogi szybkiego ruchu, albo zakup nowych pociągów. Od 1990 r. zlikwidowano 4 tys. km dróg kolejowych. To skandal – mówił Korneliusz Marchewka.
14:15 19.10.2015
– Polskie Koleje Linowe zostały sprzedane. Nadal uważamy, że ich sprzedaż jest skandalem – mówił lider PiS Jarosław Kaczyński podczas spotkania z wyborcami pod dolną stacją kolejki na Kasprowy Wierch. – Będziemy bronić polskiej ziemi przed wykupem. To samo tyczy się Polskich Kolei Linowych – dodał.
13:57 19.10.2015
Na Śląsku był Przemysław Wipler. Reprezentant partii KORWiN przekonywał tam do pomysłów swojego ugrupowania. – Po pierwsze polskie kopalnie powinny być mniej opodatkowane – mówił.

– Po drugie – powinniśmy je oddać w ręce górnikom i oni sami sobie będą wtedy płacili. (…) Po trzecie – są pewne przywileje, które obciążają kopalnie na rzecz byłych pracowników. Mój tata dostawał talony na węgiel. Tego rodzaju zobowiązania powinno przejąć na siebie państwo – argumentował polityk.
13:57 19.10.2015
O przygotowaniach kandydatki na premiera Beaty Szydło do rozmowy z premier Ewą Kopacz w „Rozmowie o Polsce” mówiła w Sejmie Elżbieta Witek. Rzeczniczka PiS-u stwierdziła, że „najlepszym przygotowaniem dla Beaty Szydło były podróże po Polsce”. – Nie przywiązywałabym aż tak wielkiej wagi do dzisiejszej debaty, ponieważ Polacy wybierają rozsądnie – mówiła Witek i dodała, że bardziej liczą się dziś dokonania i program.
13:48 19.10.2015
14:03 19.10.2015
– Oprócz konserwatywnych PiS-u i Platformy, które od dawna dominują na scenie politycznej, jest lewica, która mówi o tym, co najważniejsze. Nie mówi, tak Platforma o PiS-ie, PiS o Platformie, tylko mówi o prawie do pracy, prawie do mieszkania, godnych płacach, funkcjonującej służbie zdrowia, dobrej, innowacyjnej edukacji i godnej starości – mówiła Barbara Nowica, która po Toruniu odwiedziła Bydgoszcz. Liderka ZL podkreśliła, że chce, by Polacy zarabiali tak, jak w Europie.
13:11 19.10.2015
Na finiszu kampanii wyborczej „Wiadomości” TVP1 zapytały Polaków, kto według nich najlepiej nadawałby się na premiera. Beata Szydło (PiS) z poparciem na poziomie 32 proc. wyprzedziła Ewę Kopacz PO), którą wybrało 23 proc. ankietowanych. Paweł Kukiz, Ryszard Petru (Nowoczesna) i Barbara Nowacka (ZL) uzyskali po 7 proc. wskazań.


Szydło przed Kopacz w sondażu Ipsos dla „Wiadomości” TVP1. Na 3. miejscu Kukiz, Petru i Nowacka
12:58 19.10.2015
– Ja liczę na silny wynik naszego ugrupowania, mocny, dwucyfrowy wynik. Wtedy będę w stanie sprawdzić, czy istnieje możliwość tworzenia rządu, czy będę w opozycji – mówił Ryszard Petru na konferencji prasowej. – Oba warianty są możliwe. Nie ma sensu tworzenia koalicji wszyscy przeciw PiS – dodał.

Lider .Nowoczesnej stwierdził także, że według niego PiS nie będzie miał większości, bo „Polacy nie chcą, żeby nastąpiła powtórka z tego, co było, kiedy rządził Jarosław Kaczyński i miał swojego prezydenta”.
12:51 19.10.2015
12:50 19.10.2015
– Dziś jesteśmy już bardzo niedługo przed tym decydującym dniem, dniem wyborów – mówił Jarosław Kaczyński w Nowym Targu. – Wybór dzisiaj się wyklarował i jest bardzo jasny: jest propozycja powołania rządu z bardzo mocnym poparciem w parlamencie, rządu jednopartyjnego, rządu współpracy z prezydentem i rządu szanującego opozycję – zapewniał lider Prawa i Sprawiedliwości.

Kaczyński przypomniał, że jedną z propozycji jego partii jest wprowadzenie pakietu demokratycznego.
12:32 19.10.2015
W Sejmie konferencję zorganizowała Platforma Obywatelska. Szefowa sztabu PO stwierdziła, że jej zdaniem sprawa SKOK-ów to największa afera 25-lecia. – Jestem przekonana, że w kolejnych latach będziemy starali się wyjaśniać wszystkie okoliczności związane ze SKOK-ami – mówiła Joanna Mucha.

– Jednym z zadań, które postawiła sobie nasza komisja, było zadanie dotyczące wyjaśnienia nielegalnego finansowania działalności partii politycznej, jednej konkretnej partii politycznej – PiS-u – podkreśliła posłanka. Według niej sprawa ta powinna zostać zbadana przez komisję śledczą.
12:26 19.10.2015
12:12 19.10.2015
– Warto mówić o konieczności świeckiego państwa, którego potrzebę – tego symbolicznego rozdziału Kościoła od państwa – widać wyraźnie bardzo tutaj – mówiła Nowacka w Toruniu.

– Zjednoczona Lewica gwarantuje Polkom i Polakom, że państwo będzie neutralne światopoglądowo. To ZL mówi bardzo wyraźnie: nie pozwolimy na zmianę ustawy antyaborcyjnej – mówiła. Powtórzyła też, że jej ugrupowanie chce likwidacji Funduszu Kościelnego i wyprowadzenia religii ze szkół.
12:04 19.10.2015
– Pomysłów i planów mamy dużo – zapewniała Barbara Nowacka na spotkaniu z wyborcami Toruniu. – Mamy już gotowe projekty ustaw, które były odrzucane przez Sejm, dotyczące i prawa pracy, mieszkalnictwa, lepszego życia i wyższych emerytur – wymieniała liderka Zjednoczonej Lewicy. Barbara Nowacka zapewniła też, że jej ugrupowanie „nie zapomina o starszych, młodszych, nie wyklucza nikogo, bez względu na płeć, wiek, pochodzenie społeczne”, czy miejsce zamieszkania.
12:03 19.10.2015
Wicepremier i minister gospodarki przekonywał podczas wizyty w jednej z firm w Radzyminie (woj. mazowieckie), że firmy rodzinne potrzebują m.in. „przyjaznego otoczenia i klimatu” zarówno po stronie państwa, jak i samorządu. Potrzebują też środków na rozwój, w tym przewidywalnych kredytów.
11:45 19.10.2015
– Dla rozpoczynających przedsiębiorczość, małą i średnią przez pierwszy rok zero opłat ZUS-u. Dla mikroprzedsiębiorstw 50 procent, a dla tych, którzy już rozpoczęli produkcję, dochodzenie do pełnego ZUS-u wydłużamy z dwóch do pięciu lat – przedstawiał swoją wizję ułatwień dla przedsiębiorców Janusz Piechociński. Przedstawiciel PSL podkreślił, że minister gospodarki z ramienia ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz przygotował już taką propozycję. – Chcemy stabilizować przedsiębiorczość – podkreślał wicepremier.
Zobacz więcej