RAPORT

Wojna na Ukrainie

Akcesja do UE w zamian za opanowanie napływu migrantów. Merkel składa ofertę Turcji

Władze Turcji również postawiły Merkel warunki (fot. PAP/EPA/SEDAT SUNA)
Władze Turcji również postawiły Merkel warunki (fot. PAP/EPA/SEDAT SUNA)

Pomoc finansowa i możliwość przyspieszenia procesu akcesji do UE – to obietnica, którą w niedzielę kanclerz Niemiec Angela Merkel złożyła Turcji. Czego chce w zamian? Skrajnie konieczną pomoc w opanowaniu napływu migrantów do Europy.

– Niemcy są gotowe pomóc przyspieszyć otwarcie nowych rozdziałów w negocjacjach Turcji z UE – powiedziała Angela Merkel podczas rozmowy w Stambule z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem i premierem Ahmetem Davutoglu.

Uczestnicząc we wspólnej konferencji prasowej Merkel powiedziała, że Niemcy mogą też pomóc Turcji w staraniach o bezwizowe podróże Turków do krajów UE.

W zamian spodziewa się, że Turcja zgodzi się przyjąć migrantów odrzuconych przez UE.

Niekontrolowany ruch uchodźców

Premier Turcji zgodził się jednak również postawił warunki i zażądał załatwienia kwestii wizowej. – Sądzę, że wykorzystamy kryzys, którego obecnie doświadczamy za sprawą bardzo nieuporządkowanego i niekontrolowanego ruchu uchodźców, do ponownego nawiązania bliższego współdziałania w wielu kwestiach, zarówno między UE a Turcją, jak i między Niemcami a Turcją – powiedziała Merkel.

Premier Turcji podkreślił, że dzielenie się brzemieniem migracyjnym powinno być uczciwe i że najważniejsza nie jest kwestia finansowa, lecz obopólna wola do rozwiązywania tych problemów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej