RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Eksperci ważą szanse w dyskusji Kopacz-Szydło: kandydatce PiS wystarczy remis, dla premier to „być albo nie być”

Platforma Obywatelska będzie miała szansę na wygraną w wyborach tylko w przypadku wygranej premier Ewy Kopacz w poniedziałkowej dyskusji z Beatą Szydło – ocenił w programie „Polityka przy kawie” w TVP1 dr Norbert Maliszewski, specjalistka ds. wizerunku politycznego. – Musi tylko wygrać, bo inaczej nie tylko PO przegra, ale też ona sama straci władzę. To będzie koniec kariery politycznej premier – dodał. Podobnego zdania był prof. Antoni Dudek, politolog. Jego zdaniem dyskusja Kopacz-Szydło to walka o „ułamki procenta”.

Zdaniem Maliszewskiego przegrana albo remis Ewy Kopacz w poniedziałkowej dyskusji przedwyborczej z Beatą Szydło nie będzie zadowalającym wynikiem ani dla jej partii, ani dla jej samej. Jeżeli jej nie wygra, przestanie liczyć się w PO. – Nikt nie będzie chciał jej powierzyć władzy. PO czeka bardzo trudny czas. Szydło wystarczy zremisować, dla Kopacz ta dyskusja jest „być albo nie być” – mówił.

Zwrócił uwagę, że według badań, które sam ostatnio prowadził, Beata Szydło ma przewagę wśród niezdecydowanych. – Przy sile spokoju w tym pojedynku to ona zyskuje. Te sondaże, które pokazują, że premier Kopacz jest pierwsza, są robione na ogóle Polaków. Ma przewagę wśród osób, które nie chcą iść na wybory. Jeśli okaże się, że ta rozmowa będzie dynamiczna, to wtedy Kopacz ma szansę nieco zyskać – stwierdził.

„Nie ma zgody na sondażokrację”. Inni liderzy przeciw dyskusji Kopacz – Szydło. PO i PiS odpierają zarzuty

Nie dojdzie do poniedziałkowej debaty premier Ewy Kopacz z kandydatką PiS na premiera Beatą Szydło? Przeciwko audycji w TVP, TVN i Polsacie...

zobacz więcej

„Toczy się walka o ułamki procentowe”

Według prof. Dudka, wynik dyskusji zapewne nie odwróci sytuacji całkowicie, ale może zmniejszyć różnicę procentową między PiS i PO. – Toczy się walka o ułamki procentowe. Ta rozmowa nie sprawi, że zmieni się kolejność w tym, że PiS jest pierwszy, a za nim PO, ale różnica może się skurczyć. Ta debata będzie bardzo ważna dla Ewy Kopacz. (...) Jeśli premier Kopacz wypadnie gorzej, może sprawić, że PO spadnie poniżej 20-proc. progu, co już widać w niektórych sondażach – stwierdził.

Zgodził się, że pozycja wiceszefowej PiS jest wyraźnie mocniejsza, ale zaznaczył również, że sam widział Beatę Szydło, która nie potrafiła odpowiedzieć na zadane jej pytanie. – Jeśli doradcy premier Kopacz zasugeruję pytania, które celnie ugodzą w Beatę Szydło, to mimo tej przewagi na starcie, kandydatka PiS wypadnie gorzej – powiedział.

W poniedziałek 19 października o godz. 20. Ewa Kopacz i Beata Szydło spotkają się w programie „Beata Szydło – Ewa Kopacz. Rozmowa o Polsce”, którą pokażą: TVP1, TVP Info, TVN24 i Polsat News. Dzień później zaplanowana jest debata z udziałem przedstawicieli ośmiu ogólnopolskich komitetów, których kandydaci startują do Sejmu w wyborach 25 października.

źródło:
Zobacz więcej