SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Sondaż dla „Wiadomości” TVP1: PiS zwiększa dystans do PO. Nowoczesna jednak poza Sejmem

Prawo i Sprawiedliwość, z niesłabnącym poparciem, prowadzi w wyścigu do Sejmu. Jak wynika z sondażu Ipsos dla „Wiadomości” TVP1, na drugim miejscu jest Platforma Obywatelska. PO zanotowała jednak spadek poparcia w stosunku do badania z początku października. Z danych Ipsos wynika, że do Sejmu wejdą także Zjednoczona Lewica, Kukiz’15, Polskie Stronnictwo Ludowe oraz partia KORWiN.

Wybory parlamentarne 2015

.

zobacz więcej

Z sondażu Ipsos wynika, że Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 36 proc. poparcia i 222 mandaty.

Platforma Obywatelska zanotowała spadek poparcia w stosunku do sondażu z początku października (z 25 proc. na 22 proc.). PO mogłaby wprowadzi do Sejmu 132 posłów.

Na kolejnym miejscu jest Zjednoczona Lewica. Według sondażu ma ona poparcie na poziomie 8 proc. i może liczyć na 43 miejsca w Sejmie. Poparcie na poziomie 8 proc. ma ugrupowanie Pawła Kukiza. To daje partii Kukiz’15 36 mandatów. Od poprzedniego sondażu wzrosło ono o 1 pkt. proc.

W Sejmie znalazłyby się jeszcze Polskie Stronnictwo Ludowe z 5 proc. poparcia (18 mandatów) oraz partia KORWiN także z 5 proc. poparcia (8 mandatów). PSL zanotował spadek o 1 pkt. proc., natomiast partia KORWiN wzrost o dwa.

Według badania jeden mandat w Sejmie otrzyma Mniejszość Niemiecka.

Sondaż dla „Wiadomości” TVP1: sześć partii w Sejmie, PiS zdecydowanie przed Platformą

zobacz więcej

Do Sejmu nie wchodzą Nowoczesna i Razem

Według badania progu wyborczego nie przekroczyłyby partie: Nowoczesna Ryszarda Petru (4 proc.), która zanotowała spadek poparcia o 1 proc., a także Partia Razem z jednoprocentowym poparciem.

10 proc. badanych nie wie, na kogo odda swój głos.

Badanie zostało przeprowadzone metodą wywiadów telefonicznych (CATI) na próbie ogólnopolskiej 1010 dorosłych Polaków w dniach 14-15 października 2015 r.

Mandaty dla partii politycznych w nowym parlamencie (fot. tvp.info)
Mandaty dla partii politycznych w nowym parlamencie (fot. tvp.info)

źródło:
Zobacz więcej