RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Stanowisko TVP: audycja „Beata Szydło – Ewa Kopacz. Rozmowa o Polsce” nie jest debatą

Oświadczenie TVP

– Trzeba wyraźnie podkreślić, że audycja „Beata Szydło – Ewa Kopacz. Rozmowa o Polsce” nie jest debatą w rozumieniu art.120 § 1 Kodeksu wyborczego, a jedną z audycji publicystycznych realizowanych i emitowanych na podstawie samodzielnych uprawnień nadawcy określonych w art. 13 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji – poinformowało w czwartkowym komunikacie Centrum Informacyjne Telewizji Polskiej.

Telewizja Polska odniosła się do zapytań, wystosowanych w mediach przez komitety wyborcze, biorące udział w wyborach parlamentarnych 25 października, a odnoszące się do zaplanowanej na poniedziałek 21 października audycji telewizyjnej z udziałem premier Ewy Kopacz i kandydatki największej partii opozycyjnej na premiera Beaty Szydło.

„Uprzejmie informujemy, że opierając się na dyspozycji zawartej w art. 13 Ustawy o radiofonii i telewizji Telewizja Polska - oprócz obowiązkowych audycji wyborczych, których emisja wynika z obowiązków nałożonych na nadawców publicznych w art. 24 ust. 1 urt. oraz w rozdziale 13 działu I i rozdziale 10 działu III Kodeksu wyborczego - emituje audycje własne poświęcone wyborom i przedstawianiu programów wyborczych poszczególnych komitetów” – czytamy w stanowisku TVP.

„Jest to realizacja zasady określonej w art. 13 Ustawy o radiofonii i telewizji, której nie ograniczają w żaden sposób przepisy Kodeksu wyborczego. Uprawnienie nadawców do emisji audycji własnych podkreśliła także Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, dokonując wykładni autentycznej przepisów Rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania debat przez Telewizję Polską S.A., stwierdzając jednoznacznie, że obowiązki nałożone przepisami szczególnymi nie wyłączają możliwości organizowania przez TVP innych przedsięwzięć programowych” – dodano w dokumencie.

„Dlatego przedstawiciele różnych komitetów wyborczych są np. zapraszani do audycji publicystycznych emitowanych w Telewizji Polskiej” – podkreślono.

„Trzeba wyraźnie podkreślić, że audycja Beata Szydło – Ewa Kopacz. Rozmowa o Polsce nie jest debatą w rozumieniu art.120 § 1 Kodeksu wyborczego, a jedną z audycji publicystycznych realizowanych i emitowanych na podstawie samodzielnych uprawnień nadawcy określonych w art. 13 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji” – zakończono.

W poniedziałek 19 października o godz. 20. Ewa Kopacz i Beata Szydło spotkają się w programie „Beata Szydło – Ewa Kopacz. Rozmowa o Polsce" którą pokażą: TVP1, TVP Info, TVN24 i Polsat News. Dzień później zaplanowana jest debata z udziałem przedstawicieli ośmiu ogólnopolskich komitetów, których kandydaci startują do Sejmu w wyborach 25 października.

źródło:
Zobacz więcej