RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„To mogła zbudować zaawansowana obca cywilizacja”. Teleskop Kepler na tropie obcych?

KIC 8462852 pierwszy raz przyciągnął uwagę astronomów w 2009 r. (fot. Pixabay.com)
KIC 8462852 pierwszy raz przyciągnął uwagę astronomów w 2009 r. (fot. Pixabay.com)

Rój komet, zderzenie planet czy może pozaziemska cywilizacja? Wyniki obserwacji gwiazdy KIC 8462852, odległej od Ziemi o prawie 1400 lat świetlnych, spowodowały niemały ferment w świeci nauki. Obiekt emituje dziwnie, nie obserwowane dotąd światło, co niektórych poważnych zwykle naukowców sprowokowało do stawiania nad wyraz śmiałych, pozaziemskich hipotez.

NASA przedłuża misję teleskopu Kepler

Dziesiątki planet odkrytych poza naszym Układem Słonecznym – to efekt kończącego się pierwszego etapu misji teleskopu Kepler. NASA automatycznie...

zobacz więcej

Obserwacji dokonano za pomocą teleskopu Keplera, który monitoruje już ponad 150 000 gwiazd. Dotychczas urządzenie odkryło już setki obiektów wokół których krążą planety. Gwiazda o przydługiej nazwie KIC 8462852, znajdująca się ok. 1400 lat świetlnych od Ziemi, leżąca między gwiazdozbiorami Łabędzia i Lutni, może być jednym z nich.

„Dziwna” anomalia

KIC 8462852 pierwszy raz przyciągnął uwagę astronomów w 2009 r., kiedy teleskop Keplera „wytypował” go jako kandydata na gwiazdę mogącą sąsiadować z „drugą Ziemią”.

Kolejne badania były jeszcze bardziej obiecujące. Podczas ostatnich obserwacji okazało się, że KIC 8462852 jest przyciemniony od 5 do 80 dni w ciągu roku i to w nieregularnych odstępach czasu. Czegoś takiego wcześniej nie zaobserwowano. Intrygujące wydało się również to, że światła, jakie emituje gwiazda, wskazują na to, że wokół niej krąży dużo obiektów. To charakterystycznie głównie dla młodych gwiazd, a KIC 8462852 do nich już nie należy.

Obcy powinni zawsze być ostatnią rozważaną przez naukowców hipotezą, ale wygląda to, że te obiekty mogły być zbudowane przez zaawansowaną obcą cywilizację.

Kepler-186f podobna do Ziemi, ale za daleko

Międzynarodowa ekipa astronomów odkryła w Gwiazdozbiorze Łabędzia planetę najbardziej – jak dotąd – podobną do Ziemi. Nieznaną dotychczas planetę...

zobacz więcej

Nietypowe hipotezy

Odkrycie wywołało niemały ferment w świecie nauki. Pojawiły się już pierwsze hipotezy na temat tej kosmicznej anomalii. Jedni mówią, że to pas planetoid. Inni, że skutek zderzenia planet czy rój komet, który wszedł na orbitę gwiazdy.

Wielu poszło w spekulacjach jeszcze dalej i puściło wodze wyobraźni.

Niektórzy mówią nawet, że to tzw. sfera Dysona – hipotetyczna megastrutura wybudowaną przez obcą cywilizację, która otacza gwiazdę. W tym przypadku chodziłoby o zestaw gigantycznych kolektorów światła, które bardzo rozwinięta, pozaziemska cywilizacja zbudowała dla magazynowanie energii. – Obcy powinni zawsze być ostatnią rozważaną przez naukowców hipotezą, ale wygląda to, że te obiekty mogły być zbudowane przez zaawansowaną obcą cywilizację — powiedział astronom Jason Wright z Uniwersytetu Pensylwania.

Gwiazdę zbada radioteleskop

Naukowcy szukają rozwiązania kosmicznej łamigłówki. Zamierzają zbadać gwiazdę za pomocą radioteleskopu. Jeśli pierwsze obserwacje okażą się obiecujące, to będzie ją śledzić Very Large Array, obserwatorium radioastronomiczne znajdujące się w Socorro, w stanie Nowy Meksyk w USA. To jedno z potężniejszych „uszu” do badania kosmosu. Badania mogą się rozpocząć się już w styczniu 2016 roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej