RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Życie Olgi Tokarczuk zagrożone? Słowa o polskich „mordercach Żydów” wywołały falę hejtu

Po kontrowersyjnej wypowiedzi Olgi Tokarczuk na antenie TVP Info, ruszyła istna lawina nienawistnych wpisów na forach internetowych – czytamy w „Gazecie Wyborczej”.

– Trzeba będzie stanąć z własną historią twarzą w twarz i spróbować napisać ją trochę od nowa, nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy, które robiliśmy jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów – powiedziała na początku października w programie „Minęła dwudziesta” Olga Tokarczuk, tegoroczna laureatka Nike.

„Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk nagrodzone NIKE 2015

„Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk nagrodzone NIKE 2015 za najlepszą książkę ubiegłego roku. Do finału, z dwudziestu nominowanych pozycji,...

zobacz więcej

Nienawiść w sieci

Na jednym z forów internetowych podano nazwę niewielkiej miejscowości, gdzie mieszka pisarka i zasugerowano „może ktoś by ją odwiedził?”. Falą hejtu do pisarki, która zalała polski internet, zajęła się kłodzka prokuratura – zbada ją pod kątem nawoływania do nienawiści. Prawnik Olgi Tokarczuk analizuje cztery tysiące wpisów.

„Po przejrzeniu ponad 1 tys. uznał, że 160 z nich może łamać prawo. Rozważa wysłanie do portali wniosków o ich usunięcie, pozwy przeciwko autorom i zawiadomienie prokuratury ws. gróźb karalnych” – donosi „GW”.

Olga Tokarczuk: wymyśliliśmy historię Polski jako kraju tolerancyjnego, a robiliśmy straszne rzeczy jako mordercy Żydów

Olga Tokarczuk nie wycofuje się ze swoich słów i przyznaje w oświadczeniu, że nigdy nie doświadczyła „tyle zmasowanej nienawiści”.

„Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk zostały nagrodzone Nike 2015 za najlepszą książkę ubiegłego roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej