RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Życie Olgi Tokarczuk zagrożone? Słowa o polskich „mordercach Żydów” wywołały falę hejtu

Po kontrowersyjnej wypowiedzi Olgi Tokarczuk na antenie TVP Info, ruszyła istna lawina nienawistnych wpisów na forach internetowych – czytamy w „Gazecie Wyborczej”.

– Trzeba będzie stanąć z własną historią twarzą w twarz i spróbować napisać ją trochę od nowa, nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy, które robiliśmy jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów – powiedziała na początku października w programie „Minęła dwudziesta” Olga Tokarczuk, tegoroczna laureatka Nike.

„Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk nagrodzone NIKE 2015

„Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk nagrodzone NIKE 2015 za najlepszą książkę ubiegłego roku. Do finału, z dwudziestu nominowanych pozycji,...

zobacz więcej

Nienawiść w sieci

Na jednym z forów internetowych podano nazwę niewielkiej miejscowości, gdzie mieszka pisarka i zasugerowano „może ktoś by ją odwiedził?”. Falą hejtu do pisarki, która zalała polski internet, zajęła się kłodzka prokuratura – zbada ją pod kątem nawoływania do nienawiści. Prawnik Olgi Tokarczuk analizuje cztery tysiące wpisów.

„Po przejrzeniu ponad 1 tys. uznał, że 160 z nich może łamać prawo. Rozważa wysłanie do portali wniosków o ich usunięcie, pozwy przeciwko autorom i zawiadomienie prokuratury ws. gróźb karalnych” – donosi „GW”.

Olga Tokarczuk: wymyśliliśmy historię Polski jako kraju tolerancyjnego, a robiliśmy straszne rzeczy jako mordercy Żydów

Olga Tokarczuk nie wycofuje się ze swoich słów i przyznaje w oświadczeniu, że nigdy nie doświadczyła „tyle zmasowanej nienawiści”.

„Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk zostały nagrodzone Nike 2015 za najlepszą książkę ubiegłego roku.

źródło:
Zobacz więcej