RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Koniec z rozrzutnością na Wyspach. Parlament przyjął ustawowy zakaz tworzenia deficytu

Wielka Brytania ustawowo zakazała deficytu (fot. flickr.com/Images Money)
Wielka Brytania ustawowo zakazała deficytu (fot. flickr.com/Images Money)

Brytyjski parlament przegłosował ustawę, która zobowiązuje wszystkie przyszłe rządy do utrzymania wydatków państwa na poziomie jego przychodów, a nawet wygospodarowania nadwyżki. Innymi słowy ustawowy zakaz deficytu.

Koniec „turystyki zasiłkowej”? Wielka Brytania stawia tamę imigrantom

Brytyjski rząd znalazł kontrowersyjny sposób na odebranie zasiłków imigrantom. Według doniesień, planuje wprowadzić powszechny wymóg czterech lat...

zobacz więcej

Konserwatywny rząd chciał tą ustawą podkreślić, jak mocno odcina się od życia ponad stan, o co zawsze oskarżał Partię Pracy. Jej nowe, bardzo lewicowe kierownictwo początkowo przyznawało, że walka z deficytem budżetowym jest słuszna, ale w końcu przeważyły instynkty antyrządowe i posłowie opozycji otrzymali polecenie partyjne głosowania przeciw. Opozycji zagroził rozłam.

Bardziej umiarkowane skrzydło Laburzystów, planowało, że zagłosuje z Torysami za odpowiedzialnością budżetową. Ale ten bunt okazał się również umiarkowany. Jedynie 30 Laburzystów wstrzymało się od głosu.

Odtąd każdy brytyjski rząd ma ustawowy obowiązek odkładać na czarną godzinę. Tyle, że nie jest to reguła wyryta w kamieniu, bo w sytuacjach podbramkowych można ją będzie zawiesić.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej