RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Rosja próbowała odłączyć się od internetu. Nie udało się

Mimo wysiłków rosyjskich władz okazało się, że internetu nie można całkowicie zablokować (fot. Chung Sung-Jun/Getty Images)
Mimo wysiłków rosyjskich władz okazało się, że internetu nie można całkowicie zablokować (fot. Chung Sung-Jun/Getty Images)

Wiosną tego roku rosyjskie służby przeprowadziły eksperyment, polegający na próbie zablokowania dostępu do internetu mieszkańcom kraju – donosi serwis RBK, powołując się na informacje firmy ER-Telekom, dostarczającej usługi sieciowe. Próba odcięcia całej Rosji od internetu zakończyła się fiaskiem.

Wikipedia wykreślona z rosyjskiej czarnej listy. Była na niej dobę za instrukcję wytwarzania narkotyku

Rosyjskojęzyczna Wikipedia, wpisana w poniedziałek na listę zakazanych portali, we wtorek została z tej listy wycofana. Przedmiotem sporu był...

zobacz więcej

Eksperyment został przeprowadzony z inicjatywy Roskomnadzoru, urzędu odpowiedzialnego za kontrolę nad środkami przekazu, oraz Ministerstwa Łączności i Komunikacji. W ramach testu próbowano manipulować systemami przesyłu danych, którymi dysponują dostawcy internetu. Ruch w sieci miał zostać wstrzymany. Mimo wysiłków, wysyłane dane i tak docierały na serwery poza Rosją.

Jak twierdzi szef ER-Telekom Andriej Siemierikow, niepowodzenie jest związane z dużą liczbą małych firm, zajmujących się dostawami internetu dla prywatnych użytkowników. Państwo nie jest w stanie kontrolować ich pracy. O ile duzi dostawcy nie mieli problemu z zablokowaniem wskazanego przez władze kanału przesyłu danych, małe firmy nie blokowały ruchu. Jak przypomina RBK, w Rosji jest ok. 11 tys. dostawców internetu.

Roskomnadzor odmówił komentowania informacji przekazanych przez Siemierikowa, tłumacząc jedynie, że jego słowa zostały „źle zinterpretowane”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej