Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Rosja próbowała odłączyć się od internetu. Nie udało się

Mimo wysiłków rosyjskich władz okazało się, że internetu nie można całkowicie zablokować (fot. Chung Sung-Jun/Getty Images)

Wiosną tego roku rosyjskie służby przeprowadziły eksperyment, polegający na próbie zablokowania dostępu do internetu mieszkańcom kraju – donosi serwis RBK, powołując się na informacje firmy ER-Telekom, dostarczającej usługi sieciowe. Próba odcięcia całej Rosji od internetu zakończyła się fiaskiem.

Wikipedia wykreślona z rosyjskiej czarnej listy. Była na niej dobę za instrukcję wytwarzania narkotyku

Rosyjskojęzyczna Wikipedia, wpisana w poniedziałek na listę zakazanych portali, we wtorek została z tej listy wycofana. Przedmiotem sporu był...

zobacz więcej

Eksperyment został przeprowadzony z inicjatywy Roskomnadzoru, urzędu odpowiedzialnego za kontrolę nad środkami przekazu, oraz Ministerstwa Łączności i Komunikacji. W ramach testu próbowano manipulować systemami przesyłu danych, którymi dysponują dostawcy internetu. Ruch w sieci miał zostać wstrzymany. Mimo wysiłków, wysyłane dane i tak docierały na serwery poza Rosją.

Jak twierdzi szef ER-Telekom Andriej Siemierikow, niepowodzenie jest związane z dużą liczbą małych firm, zajmujących się dostawami internetu dla prywatnych użytkowników. Państwo nie jest w stanie kontrolować ich pracy. O ile duzi dostawcy nie mieli problemu z zablokowaniem wskazanego przez władze kanału przesyłu danych, małe firmy nie blokowały ruchu. Jak przypomina RBK, w Rosji jest ok. 11 tys. dostawców internetu.

Roskomnadzor odmówił komentowania informacji przekazanych przez Siemierikowa, tłumacząc jedynie, że jego słowa zostały „źle zinterpretowane”.

źródło:
Zobacz więcej