Polska proteza serca dla dzieci już w przyszłym roku? Lekarze zadowoleni z testów

Rozpoczęte w tym miesiącu doświadczenia na zwierzętach przebiegają pomyślnie – poinformowali w środę w Katowicach naukowcy testujący polskie pediatryczne pompy wspomagania serca, opracowane w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii. Zastosowanie tych urządzeń u dzieci ma być możliwe w przyszłym roku.

Rewolucyjna operacja: wszczepili rozrusznik najmniejszemu wcześniakowi w Polsce

Maks waży ledwie 1,5 kg i jest najmniejszym dzieckiem, któremu wszczepiono rozrusznik serca. U dziecka jeszcze przed urodzeniem stwierdzono...

zobacz więcej

Urządzenia wszczepiono dotąd trzem świniom, a praca pomp nie budzi na razie zastrzeżeń. Naukowcy chcą zaobserwować, jak urządzenia będą działały przez 30 dni. Jak podkreślił kierownik doświadczenia, dr hab. Jerzy Pacholewicz ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, zabiegi przeprowadzono dokładnie tak samo, jak w przypadku ludzi.

– Jesteśmy zadowoleni z przebiegu eksperymentu. U pierwszych dwóch zwierząt pompy pracują od tygodnia prawidłowo, nie stwierdziliśmy żadnych niepokojących zmian czy wadliwej konstrukcji – powiedział Pacholewicz podczas konferencji prasowej w Centrum Medycyny Doświadczalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, gdzie prowadzone są eksperymenty.

Ostatnia prosta

– Dla nas to ostatni etap przed możliwością zastosowania pomp u ludzi, jeśli eksperyment po 30-dniowym okresie zakończy się sukcesem. Widać powoli kres tej krętej drogi - dodał uczestniczący kardiochirurg dr Grzegorz Religa.

Pediatryczny system wspomagania serca ReligaHeart PED jest projektem Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu, realizowanym z myślą o dzieciach od niemowląt po nastolatki. Obejmuje trzy rozmiary pomp wspomagania serca. Eksperymenty rozpoczęto od największego, kolejne są planowane w najbliższych tygodniach.

Podobnie jak system wspomagania serca dla dorosłych, ten pediatryczny będzie mógł być stosowany do wspomagania lewej, prawej lub obu komór serca. Zadaniem urządzenia jest podtrzymywanie życia dzieci oczekujących na przeszczep lub odciążenie chorego serca, aby umożliwić jego regenerację i uniknąć transplantacji.

Sukces polskich kardiochirurgów. Mały zabieg i dwie nowe zastawki już w sercu

Jedno niewielkie cięcie, a wielki krok w kardiologii. Polsce lekarze jako pierwsi na świecie przeprowadzili zabieg jednoczesnego wszczepienia dwóch...

zobacz więcej

Niemieckie protezy dużo droższe

Jedynymi stosowanymi obecnie klinicznie protezami serca dla dzieci są niemieckie protezy Berlin Heart EXCOR. W 2012 r. skorzystała z takiej czteroletnia Lenka, której urządzenie wszczepiono w Centrum Zdrowia Dziecka. Jej serce, odciążone dzięki protezie, zregenerowało się i przeszczep organu okazał się zbędny.

Możliwość stosowania niemieckich protez ogranicza stosunkowo wysoka cena. Jest ona nawet czterokrotnie wyższa niż w przypadku polskich protez dla dorosłych.

– Nasz optymistyczny scenariusz zakłada, że po opracowaniu wyników tego eksperymentu będziemy potrzebowali ok. pół roku, żeby się przygotować do pierwszego wszczepienia u pacjenta. Możliwe, że uda się to do połowy przyszłego roku – dodał.

źródło:

Zobacz więcej