RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Apple przegrało proces patentowy. Gigant może zapłacić nawet 862 mln dolarów kary

Uniwersytet w Wisconsin wygrał proces patentowy z firmą Apple (fot. Feng Li/Getty Images)
Uniwersytet w Wisconsin wygrał proces patentowy z firmą Apple (fot. Feng Li/Getty Images)

Uniwersytet w Wisconsin wygrał proces patentowy z firmą Apple. Gigant z Cupertino będzie musi zapłacić odszkodowanie w wysokości do 862 mln. dolarów za wykorzystanie nielicencjonowanej technologii w niektórych modelach iPhone'a i iPada. Dokładna kwota grzywny zostanie ogłoszona w dalszym etapie postępowania sądowego.

Apple zapłaci pół miliarda dolarów kary. Firma korzystała z cudzych patentów

Dokładnie 532,9 miliarda dolarów musi zapłacić Apple małej firmie Smartflash. To efekt przegranego procesu. Sąd orzekł, że komputerowy gigant...

zobacz więcej

Patent złożony w 1998 roku przez Uniwersytet w Wisconsin dotyczył szybkiego przetwarzania informacji w mikroprocesorach. Te rozwiązanie, według sądu, zastosowano przy konstruowaniu m.in. iPhone 5s, 6 i 6 Plus.

Sprawa jeszcze się nie zakończyła. Dodatkowy pozew (jeszcze nie rozstrzygnięty) dotyczy m.in. modeli 6S i 6S Plus. Prawnicy Wisconsin Alumni Research Foundation (WARF), która dba o interesy Uniwersytetu w Wisconsin twierdzą ponadto, że Apple „świadomie” i „z premedytacją” wykorzystał opatentowaną technologię.

Jeżeli uda się udowodnić, że koncern z Cupertino celowo naruszyła prawo patentowe to kara może być o wiele wyższa. Dokładna suma grzywny zostanie ustalona na dalszym etapie postępowania sądowego.

Elektroniczne pióro następnym gadżetem Apple? Wniosek patentowy już przyjęty

Pióro automatycznie przekształcające odręczne notatki w formę elektroniczną może być następnym urządzeniem zaprezentowanym przez Apple. Twórcy...

zobacz więcej

„Patentowy troll” w akcji

Wisconsin Alumni Research Foundation (WARF) jest przez złośliwych nazywane „patentowym trollem”. Fundacja skrupulatnie dogląda, aby firmy regulowały opłaty licencyjne i jest wyjątkowo skuteczna w egzekwowaniu swoich praw. Uniwersytet w Wisconsin w 2008 r. pozwał firmę Intel. Sprawę załatwiono polubownie, już poza sądem. Nieznana jest suma odszkodowania, ale nieoficjalnie mówi się o dziesiątkach milionów dolarów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej