25.10.2015, 19:03

Polskie kosmetyki robią coraz większą karierę za granicą. Z danych GUS-u wynika, że eksport olejków, preparatów perfumeryjnych, kosmetycznych oraz toaletowych wyniósł w ubiegłym roku 9 miliardów 300 milionów złotych. Sprzedaż za granicę zwiększyła się więc o 3 procent i w ubiegłym roku wyniosła ponad 20 mld złotych. Obecnie Polska jest już szóstym największym eksporterem kosmetyków w Europie.

Wytwarzane w Polsce kosmetyki wysyłane są do ponad 130 krajów świata. Największymi odbiorcami wyprodukowanych w Polsce kosmetyków są Rosja, Wielka Brytania i Niemcy.

Duży udział w eksporcie mają też globalne koncerny posiadające zakłady produkcyjne w Polsce. Ale produkcja kosmetyków w Polsce to nie tylko domena dużych koncernów. Kosmetyki produkuje aż 400 polskich firm. Część z nich to firmy rodzinne.

Żeby polskie kosmetyki docierały do jeszcze większej grupy odbiorców potrzebna jest reklama. Ministerstwo Gospodarki w ramach programu promocja polskiej gospodarki na rynkach międzynarodowych sfinansowało udział naszych firm na światowych targach i wystawach. W projekcie wzięło udział prawie 80 firm kosmetycznych z całej Polski. Ich produkty były promowane za granicą na 200 stoiskach.

Szukasz informacji na temat eksportu? Wejdź na trade.gov.pl.