Na Białorusi bez zaskoczenia. Łukaszenka wygrał wybory prezydenckie

Niespodzianki nie było. Wybory prezydenckie na Białorusi, zgodnie z przewidywaniami, wygrał Alaksandr Łukaszenka. Wstępne, oficjalne wyniki wskazują, że na urzędującego prezydenta głosowało 83,49 proc. wyborców. Podobne poparcie ukazywały sondaże exit polls.

„Łukaszenka byłby w stanie oddać władzę tylko komuś z rodziny”. 11-letni syn oswaja salony

Gościł już na audiencji w Watykanie, regularnie wita się z przywódcami krajów byłego ZSRR czy podejmuje defilady państwowe w Mińsku. Teraz świat...

zobacz więcej

Frekwencja wyniosła prawie 87 proc. To piąte wybory wygrane przez Łukaszenkę, który od 21 lat zasiada w prezydenckim fotelu.

W niedzielę wieczorem, po zakończeniu głosowania, w centrum Mińska zebrała się na wiecu niewielka grupka młodzieży. Nie pojawili się jednak na nim liderzy opozycji. Młodzi ludzie po przejściu chodnikami trasy, którą pięć lat temu szła duża powyborcza demonstracja, rozeszli się do domów.

Szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Lidia Jarmoszyn powiedziała Polskiemu Radiu, że to było wyjątkowo spokojne głosowanie. – Te wybory były najbardziej bezkonfliktowe w całej historii wyborów współczesnej Białorusi – powiedziała szefowa Komisji. Nie chciała jednak prognozować, czy zostaną uznane za demokratyczne przez obserwatorów OBWE.

„Mnie nie wybaczą błędów”

Prezydent Aleksander Łukaszenka ocenił, że po wyborach musi zabrać się do pracy, aby zapewnić dalszy rozwój Białorusi. – Gdyby wybrali innego polityka na prezydenta, to jemu ludzie mogliby na początek wybaczyć pomyłki. Mnie nie wybaczą błędów ani w dziedzinie płac, gospodarki, bezpieczeństwa czy obronności – powiedział Łukaszenka. Dodał, że jest gotowy na wprowadzanie zmian i reform, nawet rewolucyjnych, ale ma wątpliwości, czy są one potrzebne ludziom.

W wyborach oprócz Łukaszenki startowało troje polityków: kandydatka umiarkowanej opozycji Tatiana Karatkiewicz, lider Liberalno-Demokratycznej Partii Białorusi Siarhiej Hajdukiewicz oraz Nikołaj Ułachowicz – szef Białoruskiej Partii Patriotycznej i założyciel organizacji Białoruskie Kozactwo.

źródło:
Zobacz więcej