Szef Biedronki odznaczony w tajemnicy. Odebrał order zasługi

Szef Biedronki odebrał odznaczenie (fot. arch.PAP/Wojciech Pacewicz)

W tajemnicy MSZ wręczyło Pedro Pereirze da Silvie, dyrektorowi operacyjnemu Grupy Jeronimo Martins i szefowi Biedronki, Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP. Da Silva odebrał odznaczenie w sierpniu „podczas uroczystości, która miała „charakter kameralny i prywatny” – dowiedział się portal tvp.info.

MSZ odznaczy orderem zasługi szefa Biedronki

Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej otrzyma w środę Pedro Pereira da Silva. Nie wiadomo, za co dokładnie dyrektor operacyjny...

zobacz więcej

Informację portalu tvp.info o tym, że Pedro Pereira da Silva otrzymał odznaczenie, potwierdziliśmy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. – Order został wręczony w sierpniu przez jednego z członków kierownictwa MSZ. Uroczystość miała charakter kameralny i prywatny na wniosek samego zainteresowanego – poinformował tvp.info Marcin Wojciechowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

MSZ nie ujawniło, kiedy dokładnie de Silva odebrał odznaczenie i kto oraz gdzie mu je wręczał. Nie jest znana także pełna treść uzasadnienia decyzji o przyznaniu Krzyża Kawalerskiego.

Awantura o Order Zasługi

Pierwotnie order miał być wręczony Pedro Pereirze da Silvie 29 lipca przez ministra Grzegorza Schetynę. Gdy dzień wcześniej MSZ poinformowało o takim zamiarze, wybuchła burza medialna. Protestowali także internauci, którzy zapowiedzieli demonstrację pod siedzibą resortu spraw zagranicznych.

Pedro Pereira da Silva został odznaczony za „wkład w rozwój gospodarczy Polski, tworzenie miejsc pracy, zaangażowanie firmy w działalność społeczną i charytatywną oraz znaczący wkład w rozwój stosunków handlowych między Polską a Portugalią”.

Ewa Kopacz: warzywa w Biedronce są super

– Żeby taka Biedronka po nałożeniu wyższego podatku mogła zarobić, będzie musiała albo kupić taniej, albo zrekompensować stratę w cenie produktu –...

zobacz więcej

Ministerstwo zapowiedziało więc przesunięcie ceremonii. Jako oficjalny powód podało „zmianę w kalendarzu” Schetyny. Nowej daty nie podało. Nie poinformowało także o tym, że order został wręczony.

Pomysł ambasadora w Lizbonie

Minister Grzegorz Schetyna tak mówił o okolicznościach przyznania odznaczenia: – To jest projekt, który się pojawił dużo ponad rok temu, wiosną 2014 roku, zgłoszony przez ambasadora Polski w Lizbonie, zaakceptowany przez mojego poprzednika.

Według oficjalnej informacji Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej V klasy został przyznany przez prezydenta dyrektorowi operacyjnemu Grupy Jeronimo Martins w Polsce Pedro Pereira da Silvie za „wkład w rozwój gospodarczy Polski, tworzenie miejsc pracy, zaangażowanie firmy w działalność społeczną i charytatywną oraz znaczący wkład w rozwój stosunków handlowych między Polską a Portugalią”.

Order Zasługi RP to cywilne odznaczenie państwowe, nadawane cudzoziemcom i zamieszkałym za granicą obywatelom polskim, którzy „swoją działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Rzeczpospolitą Polską z innymi państwami i narodami”.

źródło:
Zobacz więcej