SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Sondaż dla „Wiadomości” TVP1: sześć partii w Sejmie, PiS zdecydowanie przed Platformą

PiS nadal na czele sejmowego wyścigu. Jak wynika z sondażu Ipsos dla „Wiadomości” TVP1, na partię Jarosława Kaczyńskiego chce zagłosować 36 proc. osób deklarujących chęć uczestnictwa w wyborach. Druga w kolejności byłaby PO z 25 proc. głosów. Z sondażu wynika także, że najbardziej zyskała Zjednoczona Lewica, która w porównaniu do ostatniego badania zyskała 3 pkt. proc.

Sondaż dla „Wiadomości” TVP1: PiS na czele i samodzielnie rządzi. Lewica poza Sejmem

zobacz więcej

Co ciekawe, w porównaniu do ostatniego sondażu, tracili głównie dwaj najwięksi rywale na polskiej scenie politycznej. Platforma Obywatelska zanotowała spadek o 1 pkt proc. (z 26 proc. poparcia), z kolei Prawo i Sprawiedliwość spadło o dwa oczka (z 38 proc.).

Na podium sejmowego wyścigu znalazłaby się także Zjednoczona Lewica z 8 proc. głosów (SLD+TR+PPS+UP+Zieloni), która w badaniu Ipsos dla „Wiadomości” TVP1 z 7-8 października okazała się największym zwycięzcą, notując 3 pkt proc. na plus.

Takie samo poparcie, jak poprzednio zadeklarowali z kolei wyborcy ugrupowania Kukiz’15 (7 proc.) i PSL-u (6 proc.). Listę partii, które dostałyby się do Sejmu zamyka .Nowoczesna z 5-proc. poparciem, której notowania spadły o 1 pkt proc.

Progu wyborczego nie przekroczyłyby partie: KORWiN (3 proc.) i Razem (0 proc.). Na inną partię zagłosowałby 1 proc. respondentów.

Zdania w tej kwestii nie ma 9 proc. badanych.

Podział mandatów

A jak wyglądałby podział mandatów w oparciu o najnowszy sondaż? W Sejmie znalazłoby się 214 reprezentantów Prawa i Sprawiedliwości. Platforma mogłaby z kolei wprowadzić 143 posłów. 39 mandatów przypadłoby Zjednoczonej Lewicy. Tylko o 5 miejsc mniej – Kukizowi.

W Sejmie pracę znalazłoby także 20 ludowców. Ponad połowę mniej (9 mandatów) swoich ludzi wprowadziłby Ryszard Petru (.Nowoczesna). Mniejszość Niemiecka może liczyć na jeden mandat.

Badanie zostało przeprowadzone metodą wywiadów telefonicznych (CATI) na próbie ogólnopolskiej 1 006 dorosłych Polaków w dniach 07-08 października 2015 r.

Podział mandatów według najnowszego sondażu Ipsos
Podział mandatów według najnowszego sondażu Ipsos

źródło:
Zobacz więcej