„Do ustawy o uzgadnianiu płci wrócimy w następnym parlamencie”

Platforma Obywatelska nie rezygnuje z walki o ustawę o uzgadnianiu płci. – Wrócimy do tej ustawy w następnym parlamencie – zapowiedziała w programie „Polityka przy kawie” w TVP1 wiceminister finansów Izabela Leszczyna (PO).

Ostatnie posiedzenie Sejmu. Nie będzie głosowania nad prezydenckim wetem

Nie będzie głosowania w Sejmie nad prezydenckim wetem dotyczącym ustawy o uzgodnieniu płci 0 tak zadecydowały połączone sejmowe komisje zdrowia i...

zobacz więcej

Głosowanie nad prezydenckim wetem do ustawy o uzgodnieniu płci nie znalazło się w bloku piątkowych głosowań Sejmu, bo połączone komisje, które pracowały nad wnioskiem prezydenta, nie wybrały posła sprawozdawcy.

Platforma Obywatelska deklaruje jednak determinację w tej sprawie. Gdy jeszcze losy weta ważyły się w Sejmie, Izabela Leszczyna z PO w programie „Polityka przy kawie” zapowiedziała, że „jeśli nie uda się odrzucić weta prezydenta, to do ustawy o uzgodnieniu płci wrócimy w następny parlamencie”.

Ustawa o uzgodnieniu płci przepadnie? PO nie udało się namówić PSL-u

– Nie sądzę, by doszło do głosowania nad wetem do ustawy o uzgodnieniu płci – mówi szef klubu PO Rafał Grupiński. Jak podkreśla, głosy Platformy...

zobacz więcej

Platforma wiedziała, że ustawa nie będzie głosowana?

Z kolei Lidia Staroń, posłanka niezrzeszona uważa, że Platforma Obywatelska od początku wiedziała, że ustawa nie zostanie poddana pod głosowanie. – Platforma doskonale wie, że ta ustawa nie przejdzie, ponieważ posłowie, także Platformy i PSL-u, będą głosowali przeciwko tej ustawie – mówiła Staroń w programie „Polityka przy kawie”.

Według Staroń ustawa o uzgodnieniu płci jest niedopracowana i tworzy „cały obszar nieścisłości oraz nienormalności”. Staroń tłumaczyła, że w przypadku, gdy „ktoś czuje, że ma inną płeć, czyli jest mężczyzną, a czuje się kobietą” i chce zmienić płeć, to wtedy „za zmianą prawną i dokumentów powinna następować zmiana biologiczna”. – W tej ustawie tego nie ma – powiedziała Staroń i wyjaśniła, że według niej może to doprowadzić do sytuacji, w której ktoś będzie chciał wielokrotnie zmieniać płeć.

– Nic tak nie określa naszej tożsamości, jak płeć. To nie jest tak, że raz czujemy się mężczyzną, a raz kobietą – zaoponowała Izabela Leszczyna.


Zobacz cały program „Polityka przy kawie”

źródło:
Zobacz więcej