RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Pobici przez policję w Lidzbarku Warmińskim dostaną tysiące euro odszkodowania

Funkcjonariusze mieli nadużyć siły w 2012 roku (fot. tvp.info/Paweł Chrabąszcz)
Funkcjonariusze mieli nadużyć siły w 2012 roku (fot. tvp.info/Paweł Chrabąszcz)

Najnowsze

Popularne

Polska wypłaci po 7,5 tys. euro odszkodowania dwóm mężczyznom pobitym przez policję w Lidzbarku Warmińskim. Postępowanie w Europejskim Trybunale Praw Człowieka zostało zakończone po tym, jak rząd w Warszawie przyznał, że doszło do naruszenia praw skarżących.

Policja odwiozła 23-latka na izbę wytrzeźwień. Zmarł, gdy trafił do szpitala. Ojciec: zawinili funkcjonariusze

W szpitalu w Sosnowcu zmarł w poniedziałek 23-letni mężczyzna, którego kilka dni wcześniej przy użyciu siły policjanci odwieźli na izbę...

zobacz więcej

Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która przygotowała skargę mężczyzn na Polskę do Trybunału w Strasburgu w tej sprawie, poinformowała, że postępowanie przed ETPC zostało zakończone.

To efekt złożenia przez rząd RP jednostronnej deklaracji, w której przyznano, iż doszło do naruszenia praw skarżących, wynikających z art. 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka – czyli zakazu tortur, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania.

Skarżący ofiarami przemocyJak przyznał rząd, skarżący byli ofiarami przemocy ze strony funkcjonariuszy. Postępowanie mające na celu ukaranie sprawców prowadzono w sposób nieefektywny. Rząd zobowiązał się do wypłaty każdemu ze skarżących po 7,5 tys. euro. Zgodzili się oni na to, w związku z czym ETPC uznał, że sprawa została załatwiona w sposób polubowny.

Jak przypomina HFPC, K. J. oraz K. W. zostali pobici w 2012 r. podczas przesłuchania w Komendzie Powiatowej Policji w Lidzbarku Warmińskim przez policjantów, którzy chcieli w ten sposób wymusić na nich wyjaśnienia. Policjanci kazali mężczyznom klęczeć na krześle twarzą do ściany i bili ich pałkami w stopy. K. J. wskazał również, że został kilkukrotnie uderzony przez policjanta w twarz otwartą dłonią.

Umarzane śledztwo

Mężczyźni zawiadomili o przestępstwie. W październiku 2012 r. Prokuratura Rejonowa w Bartoszycach umorzyła śledztwo ws. przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy i nieudzielenia przez nich pomocy pokrzywdzonym. Podstawą było niewykrycie sprawców przestępstwa – mimo że, jak podkreśla HFPC, stwierdzono, że niewątpliwie doszło do pobicia. Pokrzywdzeni odwołali się do sądu w Bartoszycach, który nakazał powtórne śledztwo. Zostało ono ponownie umorzone z tych samych powodów.

Policjant pobił córkę, bo miała złe stopnie? 9-latka trafiła do szpitala

Do wydarzenia doszło w Jarosławiu. Wieczorem dyżurny jarosławskiej komendy policji otrzymał informację od lekarza ze szpitala, że w placówce...

zobacz więcej

W skardze do ETPC wskazano, że stopień dolegliwości zachowań funkcjonariuszy powinien zostać uznany nie tylko za naruszenie zakazu nieludzkiego traktowania, ale i tortur. – Opisane działania policji stoją w sprzeczności z prawami i wolnościami jednostki. Mamy nadzieję, że deklaracja rządu nie zakończy tej sprawy i działań podejmowanych w celu przeciwdziałania stosowania przemocy przez funkcjonariuszy – skomentowała Katarzyna Wiśniewska z HFPC.

W 2014 r. Komenda Główna Policji przedstawiła pomysł wyposażenia funkcjonariuszy w minikamery, które rejestrowałyby wszystkie akcje i interwencje. Jak mówił ówczesny komendant główny policji Marek Działoszyński, pomogłoby to funkcjonariuszom w sytuacjach spornych, w których są oskarżani o przekraczanie uprawnień.

Na posterunku w Oleśnicy doszło do pobicia? Sprawę przejmie prokuratura okręgowa

zobacz więcej

Interwencja pod okiem kamery

Obecnie nie wszystkie interwencje funkcjonariuszy są rejestrowane. Zgodnie z prawem, policjanci mają możliwość nagrywania przeprowadzanych przez siebie czynności w miejscu publicznym lub w sytuacji, gdy zostanie to wcześniej zgłoszone i włączone – w ramach Kodeksu postępowania karnego – do protokołu np. z zatrzymania. W kamery wyposażone są np. niektóre policyjne paralizatory.

MSW rozważa możliwość instalacji urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk w pokojach przesłuchań i pojazdach policyjnych. Taki zapis znalazł się w przygotowanej przez MSW strategii działań nakierowanych na przeciwdziałanie naruszeniom praw człowieka przez funkcjonariuszy policji.

Tysiące skarg na funkcjonariuszy

Z danych udostępnionych HFPC przez KGP wynika, że w latach 2007-2010 rocznie wnoszono od 17 tys. do 19 tys. skarg na policjantów, z czego za zasadne uznano kilka procent.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej