Rewelacje z New Horizons: Pluton ma błękitne niebo oraz lód na powierzchni

Karłowata planeta Pluton ma błękitne niebo – pokazują sensacyjne zdjęcia, nadesłane przez sondę New Horizons. Kolejnym zaskoczeniem są powierzchnie pokryte zlodowaciałą wodą.

Zobacz Plutona z bliska. Sonda New Horizons przysłała nowe zdjęcia

Kratery, łańcuchy górskie, wąwozy, lodowe rzeki. Takie szczegóły Plutona widać na niezwykłych zdjęciach przysłanych przez sondę New Horizons. Być...

zobacz więcej

Na zdjęciu opublikowanym przez NASA widać czarną powierzchnię Plutona otoczoną niebieskim pierścieniem, który może kojarzyć się z błękitem ziemskiego nieba. Zdaniem naukowców NASA nikt nie spodziewał się, że jakiś obiekt w najbliższym Ziemi rejonie kosmosu ma niebieską poświatę. – Kto mógł spodziewać się niebieskiego nieba w Pasie Kuipera (obszar Układu Słonecznego rozciągający się za orbitą Neptuna. Krążą w nim co najmniej trzy planety karłowate, w tym Pluton). To wspaniałe – powiedział Alan Stern, szef naukowy misji New Horizons.


Drobinki w mgiełkach w atmosferze są prawdopodobnie czerwone albo szare, ale w charakterystyczny sposób rozpraszają niebieskie światło. – Niebieskie niebo zwykle jest rezultatem rozpraszania się światła przez bardzo małe cząsteczki. Na Ziemi te cząsteczki to niezwykle drobne molekuły azotu. Na Plutonie są one większe, ale nadal stosunkowo małe – wyjaśniła Carly Howett z NASA.

Lodowe góry i „Mordor”. NASA pokazała zdjęcia z przelotu New Horizons. „Pluton nie rozczarował”

Tego świat dotąd nie widział. Sonda New Horizons przesłała najnowsze zdjęcia z przelotu nad Plutonem, które na specjalnej konferencji...

zobacz więcej

Czerwony lód

Drugie ciekawe odkrycie to rejony wodnego lodu. Astronomowie na razie nie wiedzą, dlaczego ten lód widać w niektórych miejscach Plutona, a w innych nie. – Kwestia, dlaczego zamarznięta woda pojawia się w konkretnym miejscu, a nie innym, jest zagadką, którą staramy się rozwiązać – powiedział Jason Cook z SwRI. Ciekawe jest również to, że obszary, na których zlodowacenie jest większe, na poprzednich fotografiach miały kolor jasnoczerwony. – Jestem zaskoczona, że ta woda (lód – red.) jest taka czerwona – mówi Silvia Protopapa, naukowiec z Uniwersytetu w Maryland.

W tej chwili NASA próbuje znaleźć korelację między wodą w postaci lodu m a czerwonym barwnikiem na powierzchni Plutona.

Pluton jest większy, niż myśleli naukowcy. Zobacz najnowsze zdjęcia z New Horizons

Sonda New Horizons, która we wtorek minie Plutona, przysłała minionej nocy najnowsze zdjęcia planety karłowatej i jej największego satelity –...

zobacz więcej

Tajemnice karła

Od czasu odkrycia przez amerykańskiego astronoma Clyde’a Tombaugha 18 lutego 1930 r. Pluton był uważany za dziewiątą planetę Układu Słonecznego.

W 2006 r. po burzliwych debatach naukowcy z Międzynarodowej Unii Astronomicznej zakwalifikowali go jako planetę karłowatą, odbierając tym samym miano planety.

Zdjęcia Plutona w wysokiej rozdzielczości wykonała z wysokości 80 tys. km kamera panchromatyczna LORRI znajdująca się na pokładzie sondy New Horizons. Sondę wystrzelono 19 stycznia 2006 r. w ramach programu NASA New Frontiers. W tej chwili New Horizons znajduje się około 5 miliardów kilometrów od Ziemi. Na Zieloną Planetę ma wrócić za siedem lat.

Obszary, na których zlodowacenie jest większe, na poprzednich fotografiach miały kolor jasnoczerwony (fot. nasa.gov)

źródło:
Zobacz więcej