RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Blatter i Platini zawieszeni na trzy miesiące. FIFA karze podejrzanych o korupcję

Sepp Blatter i Michel Platini mają zakaz działania w futbolu (fot. Philipp Schmidl/Stringer/Getty)
Sepp Blatter i Michel Platini mają zakaz działania w futbolu (fot. Philipp Schmidl/Stringer/Getty)

Najnowsze

Popularne

Komitet etyki światowej federacji piłkarskiej podjął decyzję w sprawie podejrzanych o korupcję członków najwyższych władz organizacji. Prezydent Joseph Blatter, wiceprezydent Michel Platini oraz sekretarz generalny Jerome Valcke zostali zawieszeni na trzy miesiące.

Blatter z zarzutami? Prokuratura wszczęła postępowanie karne, pomógł Platini

Coraz ciemniejsze chmury nad głową prezydenta FIFA, Szwajcara Josepha Blattera. Szwajcarska prokuratura postanowiła w piątek wszcząć postępowanie...

zobacz więcej

Najostrzej członkowie komitetu obeszli się z wiceprezydentem Chung Mong-Joonem. Koreańczyk otrzymał sześcioletni zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek działaniach związanych z futbolem na dowolnym szczeblu. Musi też zapłacić 100 tys. franków szwajcarskich kary.

Zawyżał wartość biletów?

Odsunięci od piłki na podobnych warunkach zostali także Blatter, Platini i Valcke. Zostali zawieszeni na trzy miesiące, ale komitet etyki wyjaśnił, kara może zostać przedłużona o 45 dni.

Valcke został już wcześniej zawieszony. Szwajcarska prokuratura wytoczyła przeciw niemu śledztwo w sprawie zawyżania wartości biletów na mecze ubiegłorocznych mistrzostw świata w Brazylii.

Blatter i Platini są podejrzani o korupcję. Toczy się śledztwo w sprawie przelewów na łączną kwotę 2 miliony franków szwajcarskich, które prezydent FIFA miał wysyłać obecnemu szefowi UEFA między styczniem 1999 a czerwcem 2002 roku.

Korupcja na masową skalę

FIFA jest w kryzysie od połowy obecnego roku, kiedy przed kongresem w Zurychu szwajcarska policja – we współpracy z Amerykanami – zatrzymała siedmiu prominentnych działaczy. Postawiono im zarzuty korupcyjne dotyczące między innymi brania łapówek przy wyborze organizatorów mistrzostw świata w RPA w 2010 roku oraz Rosji w 2018 roku i Katarze w 2022 roku. Korupcja miała dotyczyć nawet wyborów na szefa FIFA.

Kilka dni po operacji prokuratury na kolejną kadencję wybrano kierującego organizacją od 1998 roku Blattera. Naciskany jednak przez media, opinię publiczną i innych działaczy zapowiedział, że poda się do dymisji w lutym 2016 roku. Wówczas zostanie wybrany jego następca. Jednym z faworytów był Platini.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej