RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Przybywa krajów, które nie chcą systemu rozdzielania uchodźców. „Sprzeciw Polski pewny”

Głównym tematem obrad ministrów ma być poprawa ochrony granic zewnętrznych UE (fot. EPA/Zoltan Balogh)

Przynajmniej połowa krajów UE jest już przeciwna stworzeniu stałego systemu rozsyłania uchodźców, który byłby uruchamiany automatycznie w przypadku dużego napływu imigrantów – ocenił w czwartek w Luksemburgu wiceminister spraw wewnętrznych Piotr Stachańczyk.

„Europa za późno zareagowała na kryzys migracyjny”. Wystąpienie Merkel i Hollande w PE

– Unia Europejska za długo zwlekała z reakcją na konflikty na Bliskim Wschodzie i nie wspierała państw, które przyjmowały uchodźców – powiedział...

zobacz więcej

Dodał, że UE chce za to poprawić skuteczność polityki odsyłania imigrantów, którym nie należy się azyl w Unii.

Kryzys związany z napływem uchodźców, w tym stały system ich relokacji zaproponowany przez Komisję Europejską, ma być jednym z tematów czwartkowego spotkania ministrów spraw wewnętrznych państw UE w Luksemburgu. Stachańczyk zastrzegł, że na pewno nie zapadną w tej sprawie żadne decyzje.

Na razie – jak powiedział – jest w tej sprawie „goła propozycja Komisji Europejskiej”, mówiąca o tym, że jeśli jakiś kraj stoi w obliczu bardzo silnego napływu imigrantów, to KE może podjąć decyzję o rozpoczęciu relokacji i wskazać liczby uchodźców, jakie mają zostać rozmieszczone między państwa UE.

Kolejne kraje przeciwne

– Tutaj sprzeciw Polski jest już pewny – powiedział Stachańczyk dziennikarzom przed rozpoczęciem spotkania. Dodał, że na dziś przynajmniej połowa państw unijnych jest przeciwna takiemu rozwiązaniu.

Dziewięć tysięcy demonstrantów w Dreźnie protestowało przeciwko imigrantom i pomysłom Merkel

Dziewięć tysięcy osób wyszło poniedziałek na ulice Drezna z transparentami skierowanymi przeciwko islamowi i imigrantom. Demonstranci krytykowali...

zobacz więcej

We wrześniu, gdy UE podjęła decyzję o nadzwyczajnym programie relokacji łącznie 160 tys. uchodźców docierających do Włoch i Grecji, przeciw wypowiedziały się tylko cztery państwa: Czechy, Słowacja, Węgry i Rumunia, co nie wystarczyło, by zablokować decyzję.

Głównym tematem ochrona granic

Według Stachańczyka w czwartek głównym tematem obrad ministrów ma być poprawa ochrony granic zewnętrznych UE oraz tzw. polityki powrotowej, czyli odsyłania do krajów pochodzenia imigrantów, którym nie należy się azyl w UE.

Zdaniem polskiego wiceministra polityka powrotowa „będzie skuteczna, jeśli będzie szybka”. Jak dodał, konieczna jest lepsza współpraca z państwami pochodzenia imigrantów.

Według źródeł dyplomatycznych ministrowie mają poprzeć takie działania, jak wsparcie finansowe krajów afrykańskich, z których pochodzą imigranci, aby nakłonić je do przyjmowania swoich obywateli z powrotem, a także by zwalczać przyczyny imigracji, jak ubóstwo. Unia chce też poprawić wymianę informacji na temat nielegalnych imigrantów i osób z zakazem ponownego wjazdu do UE.

W związku z dużą liczbą wpisów nawołujących do przestępstw, zawierających treści rasistowskie i ksenofobiczne wyłączamy możliwość zamieszczania komentarzy pod tekstami o uchodźcach

źródło:

Zobacz więcej