RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Strefy „tylko dla muzułmanów” w Szwecji? Ekipa „Po prostu” w „imigranckim raju”

– Twój głos nie może zostać usłyszany, co było wcześniej bardzo naturalne – mówi w rozmowie z ekipą „Po prostu” szwedzki artysta Lars Vilks, który w 2007 roku opublikował karykaturę Mahometa. Od tego czasu ciąży na nim wyrok śmierci, który religijni fanatycy już kilkukrotnie próbowali wykonać. Czy to uboczny skutek szwedzkiej polityki otwartości i przyjmowania migrantów? Tomasz Sekielski wraz z ekipą „Po prostu” w nowym odcinku sprawdzili, jak zmienia się skandynawskie państwo pod napływem uchodźców i imigrantów. Emisja dzisiaj o godz. 21.25 w TVP1.

Pod nosem UE rośnie islamski kalifat? Reporterzy „Po prostu” odwiedzili Bośnię i Hercegowinę

Mówi się, że ten głęboko podzielony kraj ma 160 ministrów i 12 premierów. 20 lat temu został wyniszczony przez krwawą wojnę domową, dziś jego...

zobacz więcej

W tym roku Vilks był o włos od śmierci. W czasie dyskusji w Kopenhadze dwóch napastników ostrzelało lokal, w której toczyła się debata z jego udziałem. Uszedł z życiem, ale zginęła inna osoba, a trzech policjantów zostało rannych.

To wszystko skutek opublikowanej osiem lat temu karykatury Mahometa. Teraz szwedzki rysownik ukrywa się, a umówienie się z nim na wywiad jest niezwykle trudne. Ekipa „Po prostu” musiała prosić policję o zgodę. – Sprawdzanie dokumentów przed przyjazdem, dokładna kontrola osobista, spotkanie gdzieś na parkingu – tak twórcy reportażu opisują spotkanie z Vilksem.

Szwecja słynie ze swojej otwartości dla migrantów. Ci chętnie z tego korzystają - dla wielu osób z obecnej fali migracyjnej właśnie Szwecja jest wymarzonym celem podróży. W połowie września polscy politycy przypomnieli o tym przy okazji sejmowej debaty na temat przyjmowania uchodźców. Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił wówczas o tym, w jaki sposób napływ imigrantów z muzułmański krajów miał zmienić skandynawskie państwo.

– Szwedzkim dziewczętom nie bardzo już można chodzić w krótkich strojach, bo to też się nie podoba. Czy chcecie państwo, żeby to pojawiło się także w Polsce? – pytał prezes PiS. Były premier przekonywał, że w skandynawskim państwie istnieją „strefy z szariatem”, gdzie „nie ma żadnej kontroli państwa”.

Czy tak faktycznie wygląda życie w Szwecji? Dziennikarze „Po prostu” sprawdzili, jakie skutki przyniosła państwu polityka otwartości i promowanie „multikulti”.

„Po prostu” można obejrzeć w środę o godz. 21.25 na antenie TVP1.

W związku z dużą liczbą wpisów nawołujących do przestępstw, zawierających treści rasistowskie i ksenofobiczne wyłączamy możliwość zamieszczania komentarzy pod tekstami o uchodźcach

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło: