Energia odnawialna czy elektrownia atomowa? Premier: dla nas priorytetem jest węgiel

– Bezpieczeństwo energetyczne Polski jest oparte na węglu i to jest dla nas priorytet – zapewniła premier Ewa Kopacz, odpowiadając na pytanie, czy rząd rezygnuje z programu budowy elektrowni atomowej.

Szydło zdziwiona deklaracją, że PO nie ma planu budowy elektrowni jądrowej. „Czy pani Kopacz wie, o czym mówi?”

zobacz więcej

Na briefingu przed wyjazdem do Bydgoszczy, gdzie we wtorek odbędzie się wyjazdowe posiedzenie Rady Ministrów, Kopacz pytana była przez dziennikarzy m.in., czy rząd zaniechał planu budowy elektrowni atomowej. O plany rządu w tej sprawie pytała m.in. wiceprezes PiS Beata Szydło. – Ze zdziwieniem wysłuchałam, jak pani Kopacz mówiła, że nie ma planów budowy elektrowni jądrowej w Polsce – mówiła w niedzielę.

„Reformujemy cały system kopalń”

W poniedziałek Ewa Kopacz zapewniła, że program energetyki jądrowej będzie tworzony, ale „dziś powinniśmy poradzić sobie z tym, co jest podstawą bezpieczeństwa energetycznego”. – My dzisiaj reformujemy cały system kopalń – podkreślała. – To jest bardzo poważne wyzwanie – dodała.

– Od początku mówię, że bezpieczeństwo energetyczne Polski opiera się na węglu. Każdy kraj, który bardzo szeroko myśli o bezpieczeństwie energetycznym, myśli również o alternatywnych źródłach. Takimi źródłami są odnawialne źródła energii, ale również elektrownia atomowa. Dla mnie priorytetem jest oprzeć bezpieczeństwo Polski na polskim węglu – odpowiedziała szefowa rządu.

„Z oszustami nie siada się do stołu”. Pikieta w Brzeszczach rozpoczęła protest górników

– To manifestacja przeciwko kolejnym oszustwom rządu PO – powiedział przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, inaugurując w poniedziałek po...

zobacz więcej

Elektrownia jądrowa w 2025 r.?

O opóźnieniach w programie energetyki jądrowej mówił wcześniej wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.

– Jesteśmy otoczeni krajami energetyki jądrowej i jeśli chcemy zmieścić się w naszych limitach emisyjnych bez cięcia naszego przemysłu, bez cięcia naszego transportu, bez istotnego importu energii z zewnątrz, to musimy mieć bloki energetyczne jądrowe – powiedział. Jako prawdopodobny realny termin zbudowania elektrowni jądrowej w Polsce wskazał rok 2025.

źródło:

Zobacz więcej