RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Azja za szarą zasłoną. To już prawdziwa katastrofa ekologiczna

Indonezja, Malezja i Singapur od wielu dni walczą z gigantycznymi pożarami (fot. PAP-EPA-FAZRY ISMAIL)

Sparaliżowane lotniska, zamknięte szkoły i problemy mieszkańców ze zdrowiem – to skutki smogu, który zasnuł miasta w południowo-wschodniej Azji po pożarach lasów. Naukowcy z NASA ostrzegają przed najgorszym w historii zanieczyszczeniem.

Biegiem przez smog. Sześciu biegaczy dostało ataku serca podczas maratonu pekińskiego

To nie jest bieg dla ludzi o słabym sercu. Wielu uczestników 35 Międzynarodowego Maratonu w Pekinie tradycyjnie już założyło maski, by ochronić się...

zobacz więcej

Indonezja, Malezja i Singapur od wielu dni zmagają się z gigantycznymi pożarami. Ogień, który trawi lasy, plantacje i torfowiska, powoduje gigantyczne chmury dymu. Z żywiołem walczy prawie 20 tys. osób. Na razie nie przynosi to jednak spodziewanego skutku. Zdaniem ekspertów z NASA „sezonowe” pożary, spowodowane przez wypalanie lasów, tym razem wymknęły się z pod kontroli.

Tłumy u lekarzy, odwołany maraton

Wielki smog sparaliżował lotniska oraz pracę szkół i urzędów. Pożary i dym poważnie odbijają się też na zdrowiu mieszkańców. Dziesiątki tysięcy osób w Azji południowo-wschodniej trafiły już do lekarzy, mają problemy z oddychaniem.

W Kuala Lumpur, stolicy Malezji, powietrze określa się jako „bardzo niezdrowe” lub „niebezpieczne”. Rząd odwołał niektóre imprezy sportowe – w tym maraton, na który zarejestrowało się 30 tys. uczestników.

Blisko 7 tys. szkół zamkniętych

Smog spowodował w poniedziałek zamknięcie na dwa dni blisko 7 tysięcy szkół w kontynentalnej części Malezji – poinformowały władze tego kraju. Jak oświadczył malezyjski minister oświaty Mahdzir Khalid, funkcjonują tylko szkoły w graniczącym z Tajlandią stanie Kelantan oraz w całej należącej do Malezji części wyspy Borneo.

Według Khalida nieczynnych jest łącznie 6798 szkół, do których uczęszcza 3,7 mln uczniów. Placówki te zatrudniają łącznie ponad 200 tys. nauczycieli. Wszystkich pracowników szkół – poza funkcjonariuszami ochrony – wezwano, by pozostali w domu.

Międzynarodowe tarcia z powodu pożaru

Wicepremier Malezji Zahid Hamidi powiedział, że podejmowane przez indonezyjskie władze działania przeciwko wypalaniu lasów przez rolników nie są wystarczające. Jak zaznaczył, Indonezja powinna zwrócić się do sąsiednich państw o dodatkową pomoc w łagodzeniu tego występującego corocznie zjawiska.

Prezydent Indonezji Joko Widodo zapowiedział intensywniejsze ściganie sprawców pożarów leśnych, ale dodał, że rząd będzie potrzebował trzech lat na rozwiązanie tego problemu. Wypalone tereny służą często do zakładania plantacji palm, uprawianych na olej.

Ile kosztują zanieczyszczenia? Francja traci przez brudne powietrze 100 mld euro rocznie

Koszty leczenia, zmniejszona produkcja rolna i nieobecność w miejscu pracy – to główne straty związane z zanieczyszczeniem powietrza. Jak wyliczył...

zobacz więcej

Rekordowe zanieczyszczenie

Pożarom sprzyjają zmiany klimatyczne. Chodzi m.in. o zjawisko El Nino, które spowodowało w tym roku suszę w Azji Południowo-Wschodniej. Uniemożliwia to skuteczną walkę z ogniem. Naukowcy ostrzegają, że zanieczyszczenie zbliża się już do niechlubnego rekordu. – Warunki są bliskie tym z 1997 r. – powiedział Robert Pole, naukowiec z Columbia University.

– Jeśli prognozy się sprawdzą, to 2015 r. będzie najgorszy na planecie pod względem zanieczyszczeń – ostrzegł w „The Sydney Morning Herald” Robert Field z NASA.

źródło:
Zobacz więcej