RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk nagrodzone NIKE 2015

„Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk nagrodzone NIKE 2015 za najlepszą książkę ubiegłego roku. Do finału, z dwudziestu nominowanych pozycji, zakwalifikowało się siedem - sześć powieści i jeden tom poezji.

Powieść, poezja czy autobiografia? Dziś poznamy laureata Nike

zobacz więcej

„Księgi Jakubowe” to licząca ponad tysiąc stron powieść historyczna o Jakubie Lejbowiczu Franku, samozwańczym XVIII-wiecznym Mesjaszu z Podola.

– Trudno go ocenić jednoznacznie, to postać ambiwalentna, kontrowersyjna. Zapamiętano go w bardzo różny sposób: zwolennicy, jako pięknego, wysokiego, charyzmatycznego mężczyznę, przeciwnicy - jako obrzydliwego garbusa, który nie potrafi sklecić zdania. Tak naprawdę to sama nie wiem, kim był Jakub Frank. Na pewno był zdolnym politykiem, na pewno wywarł ogromny wpływ na rzesze ludzi, także na polskich arystokratów, był żydowskim mistykiem choć wykorzystywał religię do celów politycznych – mówiła Tokarczuk w wywiadzie udzielonym przy okazji premiery książki.

100 tys. dla zwycięzcy

W finale nagrody znalazły się także: "Matka Makryna" Jacka Dehnela (WAB), "Guguły" Wioletty Grzegorzewskiej (Czarne), "Sońka" Ignacego Karpowicza (Wydawnictwo Literackie), "Szum" Magdaleny Tulli (Znak), "Drach" Szczepana Twardocha (WL) oraz tomik wierszy "Przez sen" Jacka Podsiadły.

NIKE jest nagrodą za najlepszą książkę roku. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł oraz statuetkę Nike dłuta Gustawa Zemły. W tym roku jury przewodniczy Ryszard Koziołek, a sekretarzem nagrody jest znowu, po pięcioletniej przerwie, podczas której był dyrektorem Instytutu Polskiego w Moskwie - Marek Radziwon.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej