PKO BP rusza na podbój Niemiec. Polski bank otwiera placówkę we Frankfurcie nad Menem

Bank ma obsługiwać przede wszystkim polskich klientów (fot. PAP/Jakub Kamiński)

PKO Bank Polski wchodzi na niemiecki rynek. Otworzył biuro we Frankfurcie nad Menem i zamierza obsługiwać przede wszystkim polskie firmy działające za naszą zachodnią granicą – poinformował dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Do końca roku PZU może przejąć BPH. Decyzja w rękach amerykańskich właścicieli „handlowego”

Powszechny Zakład Ubezpieczeń nie wyklucza, że do końca 2015 roku mógłby przejąć Bank BPH – poinformował szef spółki ubezpieczeniowej Andrzej...

zobacz więcej

Gazeta informuje, że polski bank wynajął biuro na 22. piętrze drapacza chmur Maintower. Wkrótce ma podjąć w nim pracę 10 osób. Szefem filii będzie Paweł Surówka. „Na razie nie brzmi to jeszcze oszałamiająco, ale PKO Bank Polski, blisko 100-letnia kasa oszczędności, przez wiele lat komunistyczna instytucja, a dziś największy notowany na giełdzie uniwersalny bank, będzie pierwszym polskim instytutem finansowym z filią we Frankfurcie” – pisze „FAZ”.

Otwarcie placówki ma nastąpić w grudniu. Obecnie bank czeka na przydzielenie przez niemieckie instytucje nadzoru bankowego odpowiednich licencji i numerów. Wtedy będzie można uruchomić przepływ kapitału.

Odmawiają kredytów

PKO BP zamierza obsługiwać polskie firmy działające w Niemczech. Tamtejsze uważają je za zbyt ryzykownych klientów i często odmawiają przyznawania większych kredytów.

Szacuje się, że u naszych zachodnich sąsiadów może działać nawet 200 tys. przedsiębiorstw, których właścicielami są Polacy. Większość z nich to jednoosobowe podmioty, ale funkcjonuje także 500 dużych polskich firm, które mają w Niemczech swoje filie i firmy córki. – To jest właśnie nasza strategiczna docelowa grupa klientów – tłumaczy Surówka, syn polskich emigrantów.

źródło:
Zobacz więcej