„Meble w mieszkaniach same się przestawiały!”. Tąpnięcie w kopalni „Janina” w Libiążu

„Meble w mieszkaniach same się przestawiały!”, „zatrzęsła się ziemia” – takie zgłoszenia otrzymaliśmy od zaniepokojonych internautów z Małopolski. Po godzinie 11 w kopalni „Janina” w Libiążu doszło do silnie odczuwalnego w okolicy wstrząsu. Według Głównego Instytutu Górnictwa miał siłę 3,8 stopni w skali Richtera. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych, natomiast straż pożarna mówi o kilkudziesięciu zgłoszeniach dotyczących uszkodzeń domów.

Wstrząs w kopalni. Nie żyje górnik, drugi ma uraz kręgosłupa

zobacz więcej

Z informacji, które otrzymaliśmy na platformę Twoje Info wynika, że wstrząs po godzinie 11 odczuli między innymi mieszkańcy Oświęcimia, Chrzanowa czy Zatoru. „Meble w mieszkaniach same się przestawiały”, „zatrzęsła się ziemia” – alarmowali naszą redakcję internauci.

Tąpnięcie potwierdziła Marta Baran, rzeczniczka Tauron Wydobycie. – Dziś o godzinie 11.13 stacja geofizyki ZG Janina odnotowała na powierzchni wstrząs wysokoenergetyczny górotworu. Był on spowodowany najprawdopodobniej bieżącą eksploatacją górniczą w partii, która jest zaliczona do pierwszego stopnia zagrożenia tąpaniami – poinformowała Baran. Zapewniła, że 29 osób załogi natychmiast zostało wyprowadzonych z rejonu wstrząsu i nikomu nic się nie stało.

Wstrząs był odczuwalny w promieniu 15 km od kopalni. Według Głównego Instytutu Górnictwa miał siłę 3,8 stopni w skali Richtera.

Liczenie strat

Popękane ściany czy powalone kominy to najczęstsze zniszczenia, które wstrząs spowodował na powierzchni. – Otrzymaliśmy już zgłoszenia o uszkodzeniu kilkudziesięciu domów i cały czas otrzymujemy nowe. Nie mamy żadnych informacji o poszkodowanych osobach – poinformował kap. Kurnik Maciej z Komendy Powiatowej PSP w Chrzanowie.

O godzinie 12 został powołany specjalny zespół ds. tąpnięć, który będzie wyjaśniał co dokładnie się stało 640 metrów pod ziemią, będzie próbował zabezpieczyć teren tąpnięcia i będzie sprawdzał straty na powierzchni. Liczenie strat może potrwać kilka dni

banner

źródło:
Zobacz więcej