„Zebraliśmy 100 tysięcy podpisów”. Obywatele za inicjatywą „Świecka szkoła”

Według organizatorów akcji lekcje religii w szkole kosztują obywateli grubo ponad 1 mld zł (fot. arch. PAP/Jacek Turczyk)

Zaprzestanie finansowania religii z budżetu państwa i przeznaczenie środków np. na dodatkowe lekcje języków obcych – to postulaty inicjatywy „Świecka szkoła”. We wtorek na konferencji organizatorzy akcji poinformowali, że udało im się zebrać 100 tys. podpisów.

„Nie” dla finansowania religii z budżetu. „Świecka szkoła” potrzebuje jeszcze 5 tys. podpisów

zobacz więcej

– 5 października złożymy podpisy w Kancelarii Sejmu – powiedział Leszek Jażdżewski, redaktor naczelny magazynu „Liberté!”, organizator akcji „Świecka szkoła”.

Ta obywatelska inicjatywa zakłada zaprzestanie finansowania religii z budżetu państwa i przeznaczenie środków np. na dodatkowe lekcje języków obcych. – Kontaktowaliśmy się z marszałek Sejmu Małgorzatą Kidawą-Błońską, chcemy się z nią spotkać. Jeśli się nie uda, to projekt złożymy w biurze podawczym – powiedział Jażdżewski.

Pazerność Kościoła?

Według organizatorów akcji lekcje religii w szkole kosztują obywateli 1 miliard 350 milionów złotych, dlatego proponują, by za te środki opłacić uczniom np. dodatkowe lekcje języków obcych czy stworzyć nowe pracownie informatyczne w szkołach.

– Ludzie nie mają nic przeciwko religii. Zależy im tylko na tym, by nie była finansowana ze wspólnego budżetu. Polacy są bardziej otwarci niż Episkopat i politycy, którzy ich reprezentują. Mają jednak problem z pazernością Kościoła – podkreślił Jażdżewski.

źródło:

Zobacz więcej