RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Nie pomogły apele papieża. Pierwsza egzekucja kobiety w stanie Georgia od 70 lat

Pierwszy od 70 lat wyrok śmierci na kobiecie wykonano w stanie Georgia w USA. Egzekucji dokonano w więzieniu w mieście Jackson. Nie pomogły nawet papieskie apele – kilka dni temu Franciszek przemawiał w amerykańskim Kongresie. Głowa Kościoła apelowała, by Stany Zjednoczone wycofały się z handlu bronią i zakazały kary śmierci.

Nieudana egzekucja w USA: zastrzyk nie zadziałał, skazany zmarł na atak serca

W więzieniu w stanie Oklahoma przerwano egzekucję mężczyzny, gdyż podana mu dożylnie nowa mieszanka trujących substancji nie spowodowała jego...

zobacz więcej

47-letnia Kelly Gissendaner zmarła poprzez wstrzyknięcie trucizny.

Kobietę skazano na wyrok śmierci za namówienie swojego kochanka do porwania i zabicia męża w 1997 roku. Wyrok miał być wykonany pierwotnie w lutym tego roku, jednak przełożono go z powodu ataku ostrej zimy.

Papież apelował o zniesienie kary śmierci

Papież Franciszek w wystąpieniu przed połączonymi izbami Kongresu Stanów Zjednoczonych zaapelował w czwartek o globalne zniesienie kary śmierci. Zapewnił, że popiera starania podejmowane przez amerykańskich biskupów.

Papież w przemówieniu do Kongresu: traktujmy uchodźców tak, jak sami chcemy być traktowani

zobacz więcej

Franciszek mówił o obowiązku ochrony życia na każdym etapie jego rozwoju.

„Każde życie jest święte”

– Przekonanie to sprawiło, że od początku mojej posługi wspieram na różnych szczeblach globalne zniesienie kary śmierci. Jestem przekonany, że to jest najlepsza droga, ponieważ skoro każde życie jest święte, każda osoba obdarzona jest niezbywalną godnością, a społeczeństwo może jedynie skorzystać na rehabilitacji tych, którzy zostali skazani za przestępstwa – oświadczył papież.

Następnie przypomniał: – Ostatnio moi bracia biskupi, tu, w Stanach Zjednoczonych ponowili swój apel o zniesienie kary śmierci. Następnie podkreślił: – Nie tylko ich popieram, ale udzielam też poparcia tym wszystkim, którzy przekonani są o tym, iż sprawiedliwa i niezbędna kara nie może wykluczać nigdy wymiaru nadziei i celu rehabilitacji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej