Polska traci na CIT. Według raportu KE z kraju mogło wyciec 46 mld złotych

Państwa członkowskie UE mogą tracić rocznie na działaniach międzynarodowych holdingów równowartość 500 mld zł (fot. tvp.info/Piotr Król)

Nawet 46 mld zł rocznie mogą pozbawiać polski budżet korporacje unikające płacenia podatku CIT – wynika z raportu dla Komisji Europejskiej. „Optymalizują” głównie zagraniczne holdingi - czytamy w „Gazecie Wyborczej”.

Dochody firm płyną za granicę, a fiskus traci – nawet 10 mld zł wpływów z podatku CIT

Polska traci na wyprowadzaniu przez firmy dochodów za granicę; straty sięgają 10 mld zł wpływów z podatku CIT – oceniają autorzy raportu...

zobacz więcej

Międzynarodowe śledztwo dziennikarskie ujawniło, że ponad 340 międzynarodowych firm przez lata korzystało z dogodnych umów z luksemburskim fiskusem, które redukowały im podatek CIT – czasem nawet poniżej 1 proc. Odbywało się to kosztem innych krajów UE, które traciły wpływy podatkowe.

KE zamówiła raport u kilkunastu ekspertów podatkowych, w tym prof. Dominika Gajewskiego z SGH. Oszacowali oni, że państwa członkowskie UE mogą tracić rocznie na działaniach międzynarodowych holdingów równowartość 500 mld zł.

Polska przez takie działania – jak wynika z raportu – traci rocznie ok. 46 mld zł. Dla porównania – 38 mld zł kosztuje utrzymanie całej armii w 2015 r. A roczne wpływy budżetu z podatku CIT wynoszą nieco ponad 28 mld zł.

Niska ściągalność VAT-u

Dokument KE wytyka nam inne uchybienia. Polska powinna usprawnić swój system podatkowy – takie zalecenie płynie z najnowszego raportu Komisji Europejskiej na temat reform podatkowych w państwach członkowskich.

W dokumencie napisano, że w Polsce podobnie jak w Bułgarii, Rumunii czy w Grecji różnica między dochodami z podatku VAT, które powinny trafiać do kas państwowych, a podatkami które rzeczywiście są płacone przez obywateli, jest większa niż w krajach członkowskich UE.

Na terenie całej Unii około 15 proc. potencjalnych dochodów z VAT jest tracona w wyniku unikania płacenia podatków czy też niewypłacalności finansowej podatników. W Polsce wskaźnik ten wynosi aż 26 proc. Raport Komisji Europejskiej na temat podatków obejmuje okres od połowy 2014 roku do połowy bieżącego roku.

źródło:
Zobacz więcej