„Wyszehrad to jest iluzja, to marzenie PiS-u. Dla nas najistotniejszy jest Trójkąt Weimarski”

– Rosja gra na eliminację Polski z polityki wschodniej w Unii Europejskiej – powiedział w programie „Gość poranka” w TVP Info senator Łukasz Abgarowicz (PO). Ocenił, że nasz głos jest traktowany jako głos racjonalnych znawców polityki Putina, dlatego Kreml chce nasze zdanie umniejszyć. Zwrócił uwagę, że m.in. nasi „tak zwani przyjaciele z Grupy Wyszehradzkiej” nawołują do zniesienia sankcji przeciwko Rosji, jednak „nasz racjonalizm i nasza siła przekonywania przynosi efekty – cały czas te sankcje są”. Mówiąc o kondycji Grupy Wyszehradzkiej ocenił, że „to jest iluzja, to jest marzenie PiS-u”.

Rosyjski ambasador na dywaniku. Protest MSZ po słowach Andriejewa o przyczynach wojny

zobacz więcej

Ambasador Rosji w Polsce został na poniedziałek wezwany do polskiego MSZ w związku z jego wypowiedzią o współodpowiedzialności Polski za wybuch II wojny światowej. – Nie powinniśmy być zakładnikiem jakiejś prowokacji. Ta wypowiedź jest tak kuriozalna, że aż trudno ją ocenić w normalny sposób – skomentował minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna.

– Rosja gra na eliminację Polski z polityki wschodniej w Unii Europejskiej, to jest bardzo wyraźne. Ta gra się toczy od dawna, ona jest – jak się wydaje – nieskuteczna. Myśmy pokazali w przeszłości że jesteśmy otwarci na porozumienie, na współpracę – powiedział Łukasz Abgarowicz.

Kanał kraju rusofobicznego

Podkreślił, że głos Polski w UE jest traktowany jako „racjonalny głos znawców Rosji i tego obszaru świata”.

– To chce podkopać Putin, bo jego celem jest zniesienie sankcji, ale również dekompozycja UE . Chciał nas z powrotem wprowadzić w taki kanał, który był naszym wizerunkiem wcześniej – kraju i narodu rusofobicznego, z historyczną nienawiścią, która przykrywa wszystko – powiedział.

Zwrócił uwagę, że „jest wiele krajów i polityków, którzy chcieliby znieść sankcje i doprowadzić do współdziałania z Rosją; również nasi tak zwani przyjaciele z Grupy Wyszehradzkiej”. – Przecież Zeman jeździ do Moskwy i wprost nawołuje do zniesienia sankcji, a Orban przyjmuje Putina i podpisuje kontrakty, wtedy kiedy my izolujemy Rosję – mówił polityk PO.

„Nie ma mowy o żadnej zdradzie. Grupa Wyszehradzka traci na znaczeniu”

zobacz więcej

Polityka grą interesów

Podkreślił, że „Wyszehrad to jest iluzja, marzenie PiS–u i ś.p. Lecha Kaczyńskiego, żeby zbudować taką grupę”. Jak dodał „próbowano ją wielokrotnie reaktywować, to zawsze była polska inicjatywa. Współpraca ożywała w momentach, kiedy myśmy wspierali interesy tych krajów, na przykład w momencie konstruowania perspektywy budżetowej” .

– Polityka jest rzeczą dynamiczna, to jest gra interesów, a nie emocjonalnych związków, i musimy współpracować w takim układzie, żeby realizować nasze interesy . Dla mas najistotniejszy na pewno jest Trójkąt Weimarski (Polska, Francja, Niemcy – red.), w którym te relacje są bardzo dobre – podkreślił Łukasz Abgarowicz.

teraz odtwarzane
Abgarowicz o wystąpieniu prezydenta w ONZ

Duda w Nowym Jorku: Krótka rozmowa z prezydentem USA za kulisami ONZ, potem obiad z Obamą i Putinem

– Kiedy jakieś państwo dokonuje agresji, prowadząc swoją politykę za pomocą czołgów, rakiet i bomb, społeczność międzynarodowa jest zobowiązana do...

zobacz więcej

Duda „złapał chemię” z prezydentem USA

Komentując wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy w ONZ powiedział, że „na szczęście ocenia je dobrze”. – Choć myślę, że mógłby wziąć jakiegoś doradcę, ponieważ warto byłoby sam sposób wygłoszenia poprawić. Mocniej akcentować niektóre rzeczy – ocenił.

– Wydaje mi się, że te pierwsze spotkania z panem prezydentem USA Barackiem Obamą też były dobre. Na takich spotkaniach na marginesie nie tyle jest istotne załatwienie jakichś spraw, co „złapanie chemii”, kontaktu. Wydaje się, że to się udało i to jest dobre dla Polski – powiedział senator Platformy.


Zobacz cały program

źródło:
Zobacz więcej