Przełomowe odkrycie NASA. „Mars nie jest suchą planetą, znaleźliśmy wodę w płynnej postaci”

Mars nie jest suchą planetą tak. Odkryliśmy wodę w stanie ciekłym – ogłosił na konferencji prasowej NASA Jim Green, zajmujący się badaniem planet.

Polski student odkrył dwie komety. NASA potwierdziła

zobacz więcej

– Mamy tylko jeden przykład życia - nas na ziemi - ale to odkrycie pozwala nam na lepsze i bardziej konkretne poszukiwania. Nawet jeśli ta woda jest bardzo słona, to mamy możliwość znalezienia odpowiedzi na pytanie, czy na Marsie jest życie – powiedział na konferencji jeden z przedstawicieli NASA.

Naukowcy potwierdzili, że ciemne, liczące ok. 100 metrów, smugi widoczne na zdjęciach powstały w wyniku spływającej po zboczach wzniesień wody zmieszanej z solą. Te zagadkowe struktury nazwano „recurring slope lineae” (RSL), co można przetłumaczyć jako „powracające okresowo linie na zboczach”. Już wcześniej przypuszczano, że mogą mieć związek z wodą.

Odkrycie na zboczach występowania uwodnionych soli pozwoliło wyjaśnić zachodzący proces. Sole uwodnione obniżają temperaturę punktu zamarzania wody, podobnie jak to się dzieje na Ziemi – na przykład sól wysypywana na drogach powoduje, że śnieg lód szybciej się topią.

Ciemne pasma zwiększają się i zmniejszą wraz z upływem czasu. Podczas ciepłej pory roku ciemnieją i wydłużają się, natomiast w chłodniejszych okresach słabną. Widać je w kilku miejscach na Marsie, w których temperatura przekracza minus 23 stopnie Celsjusza. Gdy jest zimniej, znikają z tych miejsc. – Te smugi powstają późną wiosną, są wtedy ciemniejsze. Wydłużają się latem i znikają na jesieni – potwierdzili badacze, wyjaśniając zjawisko za pomocą animacji.

Mars dla ludzi? „Bomby termojądrowe mogłyby rozgrzać planetę”

Detonacja bomb termojądrowych nad marsjańskimi biegunami rozgrzałoby planetę, co umożliwiłoby osiedlenie się tam ludzi – taką teorię wysnuł w...

zobacz więcej

Naukowcy za pomocą spektrometru zbadali, że smugi pojawiają się w kilku miejscach na Marsie. – Nasza misją było podążanie za wodą w poszukiwaniu życia we wszechświecie, a teraz mamy przekonujące dowody, które potwierdzają to, co już od dawna podejrzewaliśmy – powiedział John Grünsfeld, astronauta i współpracownik NASA.

Michael Meyer, główny naukowiec programu eksploracyjnego Marsa, podkreślił znaczenie odkrycia wody w stanie ciekłym na Czerwonej Planecie. – Im więcej będziemy wiedzieć o Marsie, tym więcej nauczymy się, jak można wspierać życie oraz jakie są możliwości rozwijania go w przyszłości – zaznaczył.

źródło:
Zobacz więcej