RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„My Polacy wiemy, że pokój i wolność nie są dane raz na zawsze”. Prezydent Duda w ONZ o wzmocnieniu Rady Bezpieczeństwa

– Kiedy jakieś państwo dokonuje agresji, prowadząc swoją politykę za pomocą czołgów, rakiet i bomb, społeczność międzynarodowa jest zobowiązana do odrzucenia faktów powstałych w wyniku takich działań – powiedział prezydent Andrzej Duda w czasie otwarcia 70. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w siedzibie tej organizacji w Nowym Jorku. Opowiedział się przy tym za zwiększeniem efektywności działań Rady Bezpieczeństwa oraz reformie sposobu stosowania prawa weta.

– Pokój i prawo – dwa słowa klucze, dzięki którym jesteśmy w stanie zrozumieć i docenić rolę i znaczenie ONZ w ostatnich 70 latach – rozpoczął swoje wystąpienie prezydent Polski. Przypomniał niemiecko-sowiecką napaść na Polskę w 1939 roku. – My Polacy wiemy, że pokój i wolność nie są dane raz na zawsze – powiedział Duda.

Zaapelował także o poszanowanie traktatów przez społeczeństwo międzynarodowe. – Wszystkie państwa powinny funkcjonować na równych zasadach – apelował.

Duda w ONZ: nie można łączyć pomocy z narzucaniem komuś systemu wartości

– Nie powinniśmy łączyć pomocy rozwojowej z działaniami, które inni postrzegają jako narzucanie systemu wartości czy ideologii – przekonywał...

zobacz więcej

– Prawa człowieka, prawa międzynarodowe ciągle są łamane. Nie możemy się na to godzić – powiedział. – Kiedy jakieś państwo dokonuje agresji, prowadząc swoją politykę za pomocą czołgów, rakiet i bomb, społeczność międzynarodowa jest zobowiązana do odrzucenia faktów powstałych w wyniku takich działań – ocenił i zaapelował o pracę na rzecz zwiększenia efektywności Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Poparł także francuską propozycję, by przedstawiciele państw zasiadających w RB powstrzymali się od prawa weta, jeżeli podejmowana decyzja dotyczy kwestii takich jak np. powstrzymanie ludobójstwa. – Chciałbym w imieniu Polski wyrazić sprzeciw wobec wizji świata zbudowanego na podziale stref wpływów i agresji ze strony tych, którzy dla własnych korzyści ignorują prawo – powiedział prezydent. – Jak zauważył Jan Paweł II, pokój i prawo międzynarodowe są wewnętrznie ze sobą związane. Prawo sprzyja pokojowi – dodał.

Jak zauważył Jan Paweł II, pokój i prawo międzynarodowe są wewnętrznie ze sobą związane. Prawo sprzyja pokojowi

„Trudno odróżnić żołnierzy od cywilów”

Prezydent zwrócił uwagę na nowe wyzwania, przed którymi staje świat i ONZ. – Coraz częściej dochodzi do konfliktów, w których trudno zdefiniować spierające się strony, w których działań wojennych nie prowadzą państwa, lecz bliżej nieokreślone grupy zbrojne, w których trudno odróżnić żołnierzy od cywilów – ostrzegał. Upomniał się także o ochronę mniejszości.

– Jedno nie zmienia się od setek lat – w różnych częściach świata, przy okazji różnych konfliktów, systematycznie ograniczana jest wolność sumienia i wyznania. Członkowie mniejszości religijnych, zwłaszcza chrześcijanie, narażani są na prześladowania – powiedział Duda.

teraz odtwarzane
Duda: twórzmy świat oparty na sile prawa, a nie prawie siły

Prezydent Duda w USA. Wizytę rozpoczął od odwiedzenia Ground Zero

zobacz więcej

Walka o wolność słowa

Prezydent wspomniał także o osobach, które z poświęceniem ujawniają przestępstwa i zbrodnie na całym świecie. – Chciałbym zwrócić uwagę na los tych, dla których walka o prawdę i wolność słowa często kończy się więzieniem, a nawet śmiercią z rąk oprawców: dysydentów, dziennikarzy, blogerów, dzięki którym wychodzą na jaw zbrodnie totalitarnych reżimów w różnych zakątkach świata – powiedział i dodał, że społeczność międzynarodowa powinna zapewnić im odpowiednia ochronę.

Apelował także o szczególną opiekę, którą społeczność międzynarodowa powinna otoczyć kobiety. – Matki, żony i córki, w Azji, Afryce, na Bliskim Wschodzie, na Ukrainie. Wymagają one naszej szczególnej troski, gdyż cierpią podwójnie. Najpierw gdy tracą poczucie bezpieczeństwa wiedząc, że wokół nich szaleje wojna. Potem zaś gdy tracą swoich mężów, ojców, braci, synów, czasami nie mogąc nawet ich pochować – powiedział prezydent.

Ochrona klimatu

Andrzej Duda odniósł się także do kwestii ochrony klimatu. – Widzimy potrzebę trwałego porozumienia na tym polu, do którego przyłączą się wszystkie państwa i w odniesieniu do którego wszyscy podejmą wysiłek odpowiedni do swych faktycznych możliwości. Polska ma, skądinąd, niebagatelny wkład w ochronę klimatu. Wystarczy wspomnieć, że nasza transformacja gospodarcza przyczyniła się do obniżenia emisji dwutlenku węgla w Polsce o 30 proc. w stosunku do roku 1990 – wyliczał.

Swoje wystąpienie zakończył apelem, by „tworzyć świat oparty na sile prawa, a nie na prawie siły”.

teraz odtwarzane
Wystąpienie prezydenta Dudy na sesji ONZ (całość)

Obama przeciwko al-Asadowi

Bezpośrednio przed Dudą przemawiał prezydent USA Barack Obama. Wiele miejsca poświęcił kwestii Rosji. – Sankcje przeciwko Rosji nie oznaczają woli powrotu do zimnej wojny – powiedział. Obama podkreślił jednocześnie, że świat nie może pozostać obojętny, gdy Rosja narusza suwerenność Ukrainy. Odniósł się także do sytuacji na Bliskim Wschodzie i walce z Państwem Islamskim. Zdecydowanie opowiedział się przeciwko współpracy z syryjskimi władzami.

– Po takim przelewie krwi niewinnych ludzi, jaka miała miejsce w Syrii, nie ma możliwości porozumienia z Baszarem al-Asadem – powiedział. Moskwa jest jednym z głównych sojuszników prezydenta Syrii.

teraz odtwarzane
Prezydent Duda: W swoim wystąpieniu akcentowałem, że my Polacy jesteśmy dumnym narodem

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej