RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Duda w ONZ: nie można łączyć pomocy z narzucaniem komuś systemu wartości

Andrzej Duda w Nowym Jorku  (fot. PAP/Jacek Turczyk)
Andrzej Duda w Nowym Jorku (fot. PAP/Jacek Turczyk)

– Nie powinniśmy łączyć pomocy rozwojowej z działaniami, które inni postrzegają jako narzucanie systemu wartości czy ideologii – przekonywał prezydent Andrzej Duda na forum ONZ. Wyjaśnił, że dotyczy to zwłaszcza kwestii modelu rodziny, wychowania dzieci i ochrony życia.

Prezydent Duda w USA. Wizytę rozpoczął od odwiedzenia Ground Zero

zobacz więcej

Prezydent Duda spotkał się w niedzielę czasu amerykańskiego z sekretarzem generalnym Narodów Zjednoczonych Ban Ki Munem w siedzibie ONZ; rozmawiał też z prezydentem Węgier Janosem Aderem.

Pomocne wsparcie

Podczas późniejszego wystąpienia w ramach szczytu ONZ dot. agendy rozwojowej po 2015 r. Duda podkreślił, że w Polsce wiele lat temu wszystkie wskaźniki ekonomiczne odbiegały od krajów rozwiniętego świata. Jak dodał, rozwój Polski był możliwy m.in. dzięki wielomilionowemu ruchowi „Solidarności", ale też dzięki wsparciu bogatszych państw.

– Wiem, ile kosztowało nas przebycie tej drogi, ale wiele przed nami. Jako prezydent RP jestem przekonany, że energia moich rodaków, pracowitość i zmysł innowacyjności sprawią, że osiągniemy wspólnie w naszej ojczyźnie poziom rozwoju, do którego aspirujemy wciąż od lat – powiedział prezydent.

– Gdy przyglądam się dziejom współczesnej Polski, przypominam sobie zwięzłe hasło pewnego znanego amerykańskiego polityka. Hasło pełne wigoru i nadziei: „Yes, we can”. Tak. Nam się udaje i teraz jest pytanie, czy może udać się innym. Nie mam wątpliwości, że tak, że kiedyś będą mogli wypowiedzieć to samo zdanie: nam też się udało – dodał.

Gigantyczne nakłady

Duda ocenił, że zrealizowanie celów trwałego i zrównoważonego rozwoju, jakie wyznaczył ONZ, będzie się wiązało z gigantycznymi nakładami finansowymi. – Tym bardziej powinniśmy dbać o to, aby środki przeznaczone na te cele były wydawane rozsądnie, by przynosiły konkretne rezultaty – zaznaczył.

– Nie powinniśmy łączyć pomocy rozwojowej z działaniami, które inni postrzegają jako narzucanie im systemu wartości czy ideologii. Dotyczy to zwłaszcza kwestii modelu rodziny, programów edukacji, wychowania dzieci i ochrony życia. Skupmy się na normach, które w równym stopniu wszystkim przyniosą gwarancję wolności i poprawę bytu – powiedział Duda.

– Dobre rządzenie to także powinien być cel zrównoważonego rozwoju – dodał.

Prezydent Duda na forum ONZ (fot. PAP/EPA/MATT CAMPBELL)
Prezydent Duda na forum ONZ (fot. PAP/EPA/MATT CAMPBELL)

Gdy przyglądam się dziejom współczesnej Polski przypominam sobie zwięzłe hasło pewnego znanego amerykańskiego polityka: „Yes we can”

Spotkanie Kerry – Ławrow w Nowym Jorku. Mocarstwa rozmawiają o Syrii

Amerykański sekretarz stanu John Kerry spotkał się w Nowym Jorku z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem. Głównym tematem...

zobacz więcej

Minister Krzysztof Szczerski relacjonował dziennikarzom szczegóły spotkania z sekretarzem ONZ i prezydentem Węgier. – Spotkanie z sekretarzem generalnym trwało dłużej niż przewidziano, niż trwają standardowe rozmowy z szefami delegacji. Dotyczyło międzynarodowej roli Polski – powiedział.

O uchodźcach

– Rozmowa z prezydentem Węgier dotyczyła kwestii uchodźców. To początek dyskusji. 8-9 października odbędzie się szczyt Wyszehradzki na Węgrzech. Prezydenci omawiali tez plan tego spotkania – poinformował Szczerski.

W poniedziałek rano lokalnego czasu prezydent zabierze głos w Debacie Generalnej 70. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Duda wystąpi jako trzeci mówca, bezpośrednio po Baracku Obamie, przed prezydentem Chin i prezydentem Rosji, w czasie wystąpień inaugurujących sesję ONZ.

W poniedziałek zaplanowane są rozmowy dwustronne prezydenta Dudy z prezydent Chile, królem Jordanii, prezydentami Ukrainy, Kazachstanu, Gruzji, Senegalu i premierem Nowej Zelandii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej