RAPORT:

#FabrykahejtuPO

Papież do ofiar pedofilii: księża i biskupi winni nadużyć będą ukarani

– Jest mi niezmiernie przykro, że wasza niewinność została pogwałcona przez tych, którym ufaliście – powiedział papież podczas spotkania z ofiarami pedofilii w Filadelfii. Franciszek obiecał, że księża i biskupi winni nadużyć i ich tuszowania zostaną rozliczeni.

Watykan walczy z pedofilią. Franciszek zaakceptował propozycję sądzenia biskupów

W Watykanie powstanie osobny sąd do orzekania w sprawach biskupów odpowiedzialnych za pedofilię, tuszowanie jej i brak prewencji. Departament...

zobacz więcej

Prywatne spotkanie odbyło się w Filadelfii, gdzie Franciszek bierze udział w Światowym Zlocie Rodzin Katolickich. To ostatni etap jego pielgrzymki do USA.

– Jest mi niezmiernie przykro, że wasza niewinność została pogwałcona przez tych, którym ufaliście. W niektórych przypadkach zaufanie to zostało zdradzone przez członków samych waszych rodzin, w innych - przez kapłanów, którzy mają święty obowiązek troski o dusze – oświadczył papież, zwracając się do trzech kobiet i dwóch mężczyzn, przybyłych na spotkanie z nim w seminarium w Filadelfii. Każda z ofiar przyszła z kimś z rodziny oraz osobą, która udziela jej wsparcia. Wszystkich przyprowadził do Franciszka kardynał Sean Patrick O'Malley, arcybiskup Bostonu, gdzie doszło do nadużyć w ogromnej skali i procederu ich tuszowania. Kardynał O'Malley jest przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich, powołanej przez Franciszka. Papież wysłuchał relacji ofiar, zwrócił się następnie do nich wszystkich, a potem po kolei rozmawiał z każdą z osób i modlił się z nimi.

„Wnosicie wiele darów do waszej nowej ojczyzny”. Papież Franciszek spotkał się z imigrantami

zobacz więcej

„Duchowieństwo i biskupi zostaną rozliczeni”

– Zawsze – dodał – zdrada ta była straszliwym pogwałceniem godności ludzkiej. Wobec tych, którzy doznali wykorzystywania ze strony przedstawiciela duchowieństwa, jest mi głęboko przykro za wszystkie przypadki, gdy wy i wasze rodziny informowaliście o nadużyciach, ale was nie wysłuchano bądź wam nie uwierzono – podkreślił.

Następnie Franciszek podkreślił: Proszę was, byście uwierzyli, że Ojciec Święty was słucha i wam wierzy.

– Jest mi niesłychanie przykro, że niektórzy biskupi zaniedbali swój obowiązek ochrony dzieci. Wielce niepokojący jest fakt, że w niektórych przypadkach to sami biskupi popełnili nadużycia. Obiecuję wam, że będziemy podążać drogą prawdy, dokądkolwiek miałaby ona nas zaprowadzić – powiedział.

Zapewnił: Duchowieństwo i biskupi zostaną rozliczeni, jeżeli wykorzystywali dzieci lub nie byli zdolni do ich ochrony. – Grzech i przestępstwo seksualnego wykorzystywania dzieci nie mogą dłużej być sekretem i czymś wstydliwie ukrywanym – ocenił Franciszek. Obiecał, że Kościół będzie wspierać leczenie ofiar i zawsze czuwać, by chronić dzieci.

– Proszę pokornie was i wszystkie ofiary nadużyć, byście zostali z nami, byście pozostali z Kościołem, byśmy razem jako pielgrzymi w podróży wiary mogli odnaleźć drogą prowadzącą do Ojca – zakończył papież.

„Jesteś pierwszym papieżem z Ameryk”. Obama powitał Franciszka w Białym Domu

Papież Franciszek wyraził radość, że – jak powiedział – jako syn rodziny emigranckiej, może gościć w kraju zbudowanym w dużej mierze przez takie...

zobacz więcej

Franciszek spotkał się z biskupami

O swej rozmowie z ofiarami pedofilii Franciszek poinformował najpierw sam podczas spotkania z biskupami przybyłymi do Filadelfii na Światowe Spotkanie Rodzin. – Przyrzekam, że wszyscy odpowiedzialni za seksualne wykorzystanie nieletnich zostaną ukarani – oświadczył papież na początku swego wystąpienia podczas spotkania z biskupami z całego świata w seminarium świętego Karola Boromeusza w Filadelfii.

Franciszek wyraził wstyd z powodu skandalu i przeprosił. – Bóg płacze. Tych przestępstw i grzechów seksualnego wykorzystywania dzieci nie można dalej utrzymywać w tajemnicy –powiedział. Papież nie podał więcej szczegółów rozmowy z ofiarami księży pedofilów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej