Chiny wesprą kraje rozwijające się. Prezydent Xi Jinping obiecuje 2 mld dolarów

Xi Jinping uważa, że najważniejszymi zagadnieniami są obecnie pokój i rozwój (fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE)

Kwotą 2 miliardów dolarów ma zostać zasilony chiński fundusz zorganizowany w celu pomocy dla państw rozwijających się oraz wspierania inwestycji w tych krajach. Jego powstanie zapowiedział prezydent Xi Jinping.

Dyplomacja futbolowa. Chińczycy kupili piłkarski klub Slavia Praga

Coraz częściej Chińczycy dokonują ekonomicznej ekspansji poprzez inwestowanie w piłkę nożną. Koncern energetyczny CEFC China Energy Company właśnie...

zobacz więcej

Podczas szczytu państw członkowskich ONZ poświęconego agendzie rozwojowej po 2015 roku chiński przywódca obiecał umorzenie długów najmniej rozwiniętych państw świata, w tym małych krajów wyspiarskich.

Xi Jinping ocenił, że w ciągu najbliższych 15 lat inwestycje w tych państwach powinny wynieść około 12 miliardów dolarów. Sam Pekin ma uczestniczyć w 600 projektach zagranicznych w ciągu 5 lat. W ramach zorganizowanego funduszu Chiny mają między innymi oferować więcej stypendiów i programów wymiany dla zagranicznych studentów.

Pokój i rozwój najważniejsze

– Patrząc na dzisiejszy świat można powiedzieć, że pokój i rozwój pozostaną dwoma najważniejszymi zagadnieniami. Pozwolą one przezwyciężyć różne globalne wyzwania, w tym ostatni kryzys z uchodźcami w Europie – przekonywał Xi.

Zdaniem ekspertów zapowiedzi Xi to wsparcie dla programu ONZ Globalnego Trwałego Wzrostu. Celem projektu jest wyeliminowanie głodu i ubóstwa na świecie do roku 2030.

źródło:
Zobacz więcej