SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Polski student odkrył dwie komety. NASA potwierdziła

Student informatyki z Politechniki Śląskiej w Gliwicach Michał Biesiada odkrył dwie komety. Co ciekawe, Biesiada nie ma nawet teleskopu. Odkrycia dokonał dzięki analizie zdjęć wykonanych przez sondę Solar and Heliospheric Observatory.

Zobacz Plutona z bliska. Sonda New Horizons przysłała nowe zdjęcia

Kratery, łańcuchy górskie, wąwozy, lodowe rzeki. Takie szczegóły Plutona widać na niezwykłych zdjęciach przysłanych przez sondę New Horizons. Być...

zobacz więcej

Komety odkrył realizując projekt „Sungrazer Project” nadzorowany przez Karla Battamsa z NASA. Pierwszą namierzył w ubiegłym roku, drugą w sierpniu. Należą do rzadkiej grupy Meyera i zostały oznaczone jako: Comet C/2014 (SOHO-2831) i Comet C/2015 (SOHO-2991).

– Wstępnego potwierdzenia (odkrycia komety) udzielili mi inni doświadczeni łowcy komet: Boonplod z Tajlandii oraz Bo Zhou z Chin. Ostatecznie raport został oficjalnie zatwierdzony przez koordynatora projektu Karla Battamsa na początku września – opowiada Biesiada, z Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej.

Łącznie Polacy odkryli ponad 300 komet. Rekordzistą jest Michał Kusiak z Żywca, który dowiódł istnienia 150 takich obiektów.

źródło:
Zobacz więcej